cerkwie zamknięte, kościoły otwarte.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr

cerkwie zamknięte, kościoły otwarte.

Postautor: Piotr » 12 sie 2017, 15:00

dlaczego -poza trwaniem nabożeństw- cerkwie prawosławne w Polsce są zazwyczaj zamknięte na 4 spusty, a kościoły rzymskokatolickie na ogół otwarte? Dlaczego nie można po prostu zajść do cerkwi kiedy się chce, pomodlić się w ważnej sprawie, poprosić Boga o pomoc itp, a w przypadku przynależności do Kościoła Rzymskokatolickiego, taka możliwość jest?

Awatar użytkownika
zefciu

Re: cerkwie zamknięte, kościoły otwarte.

Postautor: zefciu » 14 sie 2017, 6:38

Przyczyny są czysto praktyczne. Prawosławnych jest mniej i są bardziej rozproszeni. Rzymskim katolikom łatwiej jest urządzić wartę w kościele. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaproponował proboszczowi, że taką wartę jesteś gotów pełnić.

Piotr

Postautor: Piotr » 09 wrz 2017, 10:03

zefciu pisze:Przyczyny są czysto praktyczne. Prawosławnych jest mniej i są bardziej rozproszeni. Rzymskim katolikom łatwiej jest urządzić wartę w kościele. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaproponował proboszczowi, że taką wartę jesteś gotów pełnić.

rozumiem kwestie bezpieczeństwa, być może dzięki temu uniknięto jakichś kradzieży, ale po prostu nie podoba mi się, że w swoim rodzinnym Białymstoku, spacerując po mieście mogę bez żadnych problemów wchodzić do kościołów rzymskokatolickich, gdyż są niemal zawsze otwarte, a do cerkwi (może poza często otwartą cerkwią św. Mikołaja) już nie. Byłem w sierpniu u kolegi w Sokółce, kościół otwarty, mnóstwo ludzi, siedzą, modlą się, oglądają jego wystrój, cerkiew oczywiście zamknięta. Jest to po prostu przykre. Pojedziesz do Supraśla, Bielska Podlaskiego, Wasilkowa itp, będzie tak samo. Poza tym piszesz o tych wartach. Nie wiem czy akurat w KRK są organizowane jakieś warty. Szczerze mówiąc pierwszy raz o tym usłyszałem. Według mnie jest kwestia pewnego przyzwyczajenia, zwyczaju, który całkowicie blokuje wszelkie dyskusje co do słuszności określonych postaw.
ps. a swoją drogą, jak ja mieszkaniec Białegostoku miałbym pełnić takie warty np. w Sokółce?

kaeru

Postautor: kaeru » 09 wrz 2017, 11:53

Ciężko mi uwierzyć, że w Supraślu, gdzie jest mnóstwo turystów, cerkiew jest zamknięta.

Ale szczerze przyznam, nie bardzo rozumiem potrzebę, żeby świątynia była otwarta na pusto bez przerwy. Pomijając względy organizacyjne, jaki to miałoby mieć cel?

Piotr

Postautor: Piotr » 09 wrz 2017, 15:57

kaeru pisze:Ciężko mi uwierzyć, że w Supraślu, gdzie jest mnóstwo turystów, cerkiew jest zamknięta.

Ale szczerze przyznam, nie bardzo rozumiem potrzebę, żeby świątynia była otwarta na pusto bez przerwy. Pomijając względy organizacyjne, jaki to miałoby mieć cel?

jeśli chodzi o cerkiew w Supraślu popełniłem błąd.
Monaster jest otwarty dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i świąt)
od 1 kwietnia do 31 października
wtorek-sobota w godz. 10:00–13:30; 14:30–16:00
niedziela w godz. 12:00–16:00
Cisza monasterska: 16:00–17:45
od 1 listopada do 31 marca
wtorek-sobota w godz. 10:00–13:30; 14:30–15:00
niedziela w godz. 12.00–15.00
Cisza monasterska: 15:00–16:45
A co do Twojego pytania. Uważam, że dobrze by było wejść do cerkwi, nawet wtedy gdy nie odbywa się tam nabożeństwo. Posiedzieć w ciszy patrząc na ikony, pomodlić się, rozważyć rozmaite sprawy, czy nawet po prostu w ciszy i skupieniu pochodzić po cerkwi, podejść blisko ikon i tak dalej. W cerkwi na Lipowej w Białymstoku zawsze są ludzie, siedzą na ławkach, modlą się itp. Tak jak pisałem byłem w Sokółce, wnętrze kościoła mogłem zobaczyć, zwiedzić, cerkwi nie. Wiem, że ten temat był wałkowany wielokrotnie, ale Twoje pytanie nasunęło mnie pewną myśl. Jaki cel ma uczestniczenie w nabożeństwie z którego rozumie się np. 10% jego treści? Naprawdę większy niż przebywanie w świątyni, w której nabożeństwa w danym momencie nie ma?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 12 wrz 2017, 6:12

Piotr pisze:ale Twoje pytanie nasunęło mnie pewną myśl. Jaki cel ma uczestniczenie w nabożeństwie z którego rozumie się np. 10% jego treści?
Jak to nasunęło? Przecież ta myśl jest z Tobą non stop. O niczym innym pisać nie potrafisz.

kaeru

Postautor: kaeru » 12 wrz 2017, 7:42

Czyli klasztor w Supraślu otwarty jest przez jakieś pół dnia. To w czym problem?

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 12 wrz 2017, 10:05

kaeru pisze:Czyli klasztor w Supraślu otwarty jest przez jakieś pół dnia. To w czym problem?

Problem jest w tym, że akurat Ta cerkiew, którą chce Piotr jest zamknięta. Uważa, że jak Ta cerkiew będzie otwarta, to gdy zajdzie do niej to magicznie zrozumie język cerkiewnosłowiański, albo cały PAKP zacznie używać języka polskiego w Liturgii.

A tak w ogóle znając trochę specyfikę ortodoksyjnych nabożeństw ( do których nie trzeba znajomości C-S'u ), to wcale otwarcie nawet przez pół dnia świątyń nie jest potrzebne. Nabożeństwa prawosławne zawsze są nabożeństwami "grupowymi" nie indywidualnymi. I w czasie nawet najkrótszych nabożeństw ( molebnie, panichidy ), można chodzić po cerkwi, adorować ikony etc ( nawet się powinno ).

Piotr

Postautor: Piotr » 12 wrz 2017, 15:09

w sprawie klasztoru w Supraślu popełniłem błąd, do czego się przyznałem.
Natomiast odnosząc się do Waszych wywodów nasuwa się wypowiedź Ignacego Loyoli:,,Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne."
Wy po prostu akceptujecie wszystko, we wszystkim z duchowieństwem się zgadzacie, nie zauważacie żadnych niedoskonałości, błędów itp. Jesteście totalnymi fundamentalistami. Cenię pewnego duchownego, szanuję Go, uważam Go za wspaniałego człowieka, świetnego duchownego, ale jak w czasie wyborów, konkretnie powiedział na którego kandydata głosować to byłem zniesmaczony i zirytowany. Nie uważam też, że -pomimo, że jestem prawosławny- postawy poszczególnych cerkwi prawosławnych na przestrzeni wieków za zawsze pozytywne i chwalebne.
Poza tym Smokepsv, nie życzę sobie abyś przypisywał mi poglądy, których nie mam.Kwestia wogóle nie dotyczy bariery językowej i nadawania jsc znaczenia którego nie ma. To inny wątek.

Rozumiem kwestie bezpieczeństwa, ryzyko kradzieży itp. ale po prostu nie podoba mi się, że -niemal zawsze-mam możliwość w każdej miejscowości w województwie podlaskim wejść do kościoła rzymskokatolickiego, a do cerkwi już nie. Jedzie się przez jakąś miejscowość, kościół otwarty, można go zwiedzić, popatrzeć na ołtarz, stojącą 100 metrów dalej cerkiew można zobaczyć jedynie zza ogrodzenia.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 12 wrz 2017, 15:38

Oczywiście do mojego argumentu nie odniosłeś się w żaden sposób. Do argumentu Smokepsv z ostatniego posta też. W swoim zwyczaju będziesz powtarzał w kółko to samo. No i trudno. Skoro nie masz kompetencji intelektualnych do dyskusji, to nie dyskutuj. Ale jak ignorujesz argumenty innych, to nie bądź tak bezczelny i nie mów im, że tych argumentów w ogóle nie ma.

Wróć do „Z życia Cerkwi”