cerkwie zamknięte, kościoły otwarte.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr

Re: cerkwie zamknięte, kościoły otwarte.

Postautor: Piotr » 12 wrz 2017, 17:25

zefciu pisze:Oczywiście do mojego argumentu nie odniosłeś się w żaden sposób. Do argumentu Smokepsv z ostatniego posta też. W swoim zwyczaju będziesz powtarzał w kółko to samo. No i trudno. Skoro nie masz kompetencji intelektualnych do dyskusji, to nie dyskutuj. Ale jak ignorujesz argumenty innych, to nie bądź tak bezczelny i nie mów im, że tych argumentów w ogóle nie ma.

Jak nie chcesz ze mną dyskutować, to nie dyskutuj. Ja założyłem ten temat, nie musiałeś wklejać swoich opinii. O Twoich kompetencjach intelektualnych oraz moralnych wypowiadać się nie będę. W przeciwieństwie do Ciebie wiem, że nie mam prawa oceniać innych. Od tego jest Pan Bóg,a nie Ty, czy ja.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 13 wrz 2017, 5:44

Piotr pisze:Jak nie chcesz ze mną dyskutować, to nie dyskutuj.
Chcę z Tobą dyskutować. Dlatego oczekuję, że z moimi argumentami będziesz polemizował, a nie wklejał w kółko to samo.

Tak więc powtarzam pytanie - kto w przeciętnej polskiej parafii prawosławnej ma pilnować cerkwi poza nabożeństwami. W jaki sposób ma zostać to zorganizowane i w jaki sposób wynagrodzone?

Natomiast głodne kawałki o "prawie do oceniania innych" po nazwaniu wszystkich, którzy się z Tobą nie zgadzają "totalnymi fundamentalistami" może sobie darować.

bert04

Postautor: bert04 » 18 wrz 2017, 9:24

Może dział nie dla mnie, ale porównano do kościołów w KRK więc czuję się wywołany do tablicy. Chciałbym zauważyć, że w krajach, w których katolicyzm jest w mniejszości (przykładowo - niektóre regiony Niemcy), idąc do kościoła poza mszami też pocałujesz klamkę. Może to wnerwiać szczególnie w tych wioskach, gdzie niedzielna msza św. jest odprawiana co drugi tydzień, a nawet do przedsionka wejść nie można. Jeszcze ciekawiej bywa we Włoszech: w centrach turystycznych wstęp płatny (poza mszami). Jedziesz do jakiejś mniejszej mieściny, lub oddalisz się nieco od centrum, masz wolny wstęp do wspaniałych (choć nie tak monumentalnych) kościółków, możesz kontemplować w samotności oryginalne zabytkowe freski, figury, obrazy i antyfony.

Moim zdaniem o otwarciu (lub nie) kościoła decyduje nie tylko pewna "większość katolicka", ale przede wszystkim obawy przed wandalizmem, profanacją czy kradzieżą. A może nawet - koszty ogrzewania w zimniejsze pory. Czyli względy jak najbardziej praktyczne.

Wróć do „Z życia Cerkwi”