Idzie młodość, idzie nowe

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach z życia Cerkwi w Polsce i na świecie.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2017, 11:32

Re: Idzie młodość, idzie nowe

Postautor: Piotr » 10 mar 2018, 12:08

kaeru pisze:
Smokepsv pisze:
kaeru pisze:To jest tak smutne zdanie, że już chyba bardziej się nie da.
Ostatni prawosławny gasi światło.


A w czym się objawia zmutność tego zdania ??


Że w głównej katedrze niezależnego od Moskwy Kościoła w Polsce kazanie w języku państwowym (a nie w języku byłego okupanta) jest jakąś sensacją. To by było śmieszne, jakby nie było prawdziwe.

A potem się dziwimy, że wg Polaków prawosławnych na tereny współczesnej Polski nazwoził car po zaborach. Albo się dziwimy, że większość małżeństw mieszanych oznacza od razu konwersję na katolicyzm strony prawosławnej (lub co najmniej ochrzczenie w katolicyzmie dzieci), bo prawosławni ani nie rozumieją cerkiewnego nabożeństwa, ani nawet kazania. Albo się dziwimy, że ministrowie nie widzą żadnej różnicy pomiędzy walką z Kościołem prawosławnym, walką z caratem, a walką z ZSRR.

Za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie może 50 tysięcy.

to czy za 20 lat prawosławnych w Polsce będzie 50 tysięcy, czy nie to jedna sprawa. Drugą sprawą jest sam fakt braku możliwości rozumienia treści nabożeństw, a nawet kazań przez wielu wiernych PAKP. Nikt mnie nie przekona, nawet działający na tym portalu konwertyta, że sytuacją w pełni normalną jest, że nie rozumiem treści nabożeństw w cerkwi mojej parafii, oddalonej od mego mieszkania o kilkaset metrów! Ja człowiek ochrzczony w cerkwi jako dziecko, prowadzony tam od najmłodszych lat, uczestniczący w lekcjach religii, nie mam często możliwości, usłyszenia Ewangelii w języku używanym na codzień.


Wróć do „Z życia Cerkwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości