Poznajmy się

Dyskusje o wszystkim, co odbiega od tematyki wszystkich pozostałych działów.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
Lukasz

Poznajmy się

Postautor: Lukasz » 08 lut 2017, 13:17

Temat dla chętnych.
Chcesz się przywitać na forum?
Masz ochotę powiedzieć innym coś o sobie?
Możesz to zrobić tu w tym temacie.
Zapraszamy!
Pożywiom, uwidim

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Re: Poznajmy się

Postautor: ioann » 08 lut 2017, 19:57

No dobra...to może ja zacznę :)

Nazywam się Janek, przy chrzcie Ioann. Pochodzę z prawosławnej rodziny, od dziecka wychowywany byłem przy Cerkwi. Jestem tradycjonalistą, ale liberalnym ;) Bardziej ciągnie mnie do greckiego Prawosławia niż do rosyjskiego choć bardziej w tym drugim żyję. Znam serbski/rosyjski/angielski więc w razie potrzeby związanej z tymi językami mogę pomóc. Interesują mnie również cerkiewne dzwony oraz fotografia (nie tylko cerkiewna).

Często moje internetowe wypowiedzi można odebrać jako bardzo emocjonalne, lecz w dużej mierze to przez mój styl pisania. Jak plotę głupoty to będę wdzięczny jak ktoś mi rzeczowo powie, że plotę głupoty. To chyba tyle.
Czym różnią się wody święcone z wielkiego święcenia wody, małego święcenia wody i tej z chrztu dziecka - oto jest pytanie! ;)

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 10 lut 2017, 12:57

Widać, że użytkownikom trudno się przełamać ;)

Cóż, po linku o nowej cerkwi w Syrii część wie, kim jestem ;P Ale tak skrótowo i ogólnikowo:
Jestem prawosławna, z mieszanej rodziny i wyznaniowo i narodowościowo, ale 100% Słowianka: Polka i Serbka.
Studiuję dwa kierunki, jeden bliżej ukończenia a drugi początku.

Jeśli chodzi o kwestie cerkiewne, bliżej mi do tradycjonalistów, ale nie tych opierających się na tradycji XVII czy XIX wiecznej, ale dużo bardziej wstecz. Również mentalnościowio utożsamiam się bardziej z tradycją arabską. Cenię też orientalną ortodoksję (Koptów, Indusów, Ormian itp.).
Podkreślam praktykę częstej i świadomej Eucharystii.
Jestem za śpiewem bizantyjskim, a przynajmniej opierającym się na nim (polifonię i mieszane chóry dopuszczam), aczkolwiek cenię lokalne śpiewy typu znamiennyj raspiew czy koptyjskie. I uważam, że wierni powinni przynajmniej w niektóre śpiewy się włączać, jak to w niektórych tradycjach jest.
Popieram pory nabożeństw bardziej właściwe, czyli np. jutrznię rano, zwłaszcza moim "konikiem" jest tu Wielki Tydzień - nie rozumiem, czemu nie ma nawet jednej parafii w Polsce celebrującej wielkotygodniowe nabożeństwa o bardziej stosownych (i dla typikonu, i dla wiernego ludu) godzinach.
Nie lubię nadmiernego skracania nabożeństw w praktyce parafialnej i ogółem ograniczania ich do 2-3 w tygodniu.

Łukasz86

Postautor: Łukasz86 » 11 lut 2017, 11:11

Łukasz. Formalnie katolik. Interesują mnie dyskusje o religii, religioznawstwie, nowych ruchach religijnych, przemianach społecznych, historii i polityce. Kolorowy i kontrowersyjny ptak. Pozdrawiam i dziękuję za możliwość wypowiedzi.

Czekoladowy

Postautor: Czekoladowy » 11 lut 2017, 12:25

No to może i ja wyjdę z cienia.
Mam na imię Michał. Jestem protestantem ale obecnie już chyba tylko na papierze. Od jakiegoś czasu gorąco interesuje mnie Prawosławie, znajduję w nim prawdziwą głębię duchowości, łączność z Kościołem pierwszych wieków oraz fascynującą wizję Boga i zbawienia, zupełnie inną niż w zachodnim chrześcijaństwie. Myślę nad konwersją, choć bardzo trudno jest mi wykonać jakiś krok w tym kierunku. Chciałbym najpierw lepiej poznać Prawosławie i prawosławnych, w czym być może pomoże mi to forum.
A tak prywatnie, to studiuję archeologię, ale tak naprawdę przede wszystkim interesuję się biblistyką i ogólnie teologią, to jest mój absolutny konik. Lubię też chóralną muzykę liturgiczną. I czekoladę. I jeszcze więcej czekolady.

Także ten, dzień dobry :)

Ivan Piruta

Postautor: Ivan Piruta » 13 lut 2017, 14:58

Dzień dobry, jestem prawosławnym białostoczaninem. Mam nadzieję poznać tutaj mądrych ludzi i ciekawie podyskutować. Interesuje mnie duchowość, prawda, dobro i piękno :)
"To jak rytm bicia źródlanej wody"

zefciu

Postautor: zefciu » 16 lut 2017, 16:27

Witajcie!

Ortodoks, konwertyta z katolicyzmu rzymskiego. Mieszkam w Poznaniu, zajmuję się programowaniem. Mam za sobą epizod posłuszania w Jabłecznej, ale ostatecznie wybrałem życie świeckie.

Wróć do „Mydło i powidło”