Podział na działy i segregacja użytkowników.

Tu można zgłaszać różnego rodzaju uwagi i propozycje dotyczące funkcjonowania serwisu Cerkiew.pl oraz forum dyskusyjnego.

Moderatorzy: Nektariusz, Lukasz, KłopotliwaOwieczka

kaeru

Podział na działy i segregacja użytkowników.

Postautor: kaeru » 10 lut 2017, 14:34

Jeżeli na forum istnieją działy, w których nieprawosławni nie mają pewnych (żadnych) praw w dyskusji, to bez wymaganego podawania w profilu informacji o wyznaniu nie ma to żadnego sensu. Oczywiście nie będzie w żaden sposób można kontrolować prawdziwość tej informacji ale przynajmniej powstrzyma to osoby chociaż minimalnie posiadające jakąś świadomość religijną (na tyle, żeby nie ukrywać swojej wiary przed innymi) przed robieniem w tych działach antyprawosławnej partyzantki. Albo zlikwidować to ograniczenie w ogóle, albo umożliwić chociaż iluzoryczną kontrolę, kto tam pisze.

Awatar użytkownika
Focjusz

Re: Podział na działy i segregacja użytkowników.

Postautor: Focjusz » 10 lut 2017, 15:15

Powyższy post popieram :) . Nektariuszu, sam powoływałeś się na forum katolik.pl, które pod tym kątem wprowadza właśnie opisane przez kaeru rozwiązanie. Podobne funkcjonuje m.in. na forum protestanckim (protestanci.info). Wydaje mi się, że jest to rozsądna funkcjonalność, szeroko przyjęta na forach podobnie segregowanych.

Chciałem jednocześnie, ze swojej prywatnej strony, wyrazić poparcie dla Waszego pomysłu na organizację działów i segregację. Jest to schemat dobrze funkcjonujący na aktywnych forach w sieci, sprawdza się, więc nie ma potrzeby go zmieniać jak sądzę.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 10 lut 2017, 15:44

Był taki pomysł, by wprowadzić pole "wyznanie" w profilu. Problem jest tylko taki, że z prawnego punktu widzenia, dane osobowe podane przez użytkowników przy rejestracji podlegają ochronie i trzeba je zgłaszać do Generalnego Inspektora Danych Osobowych jako zbiór danych osobowych. Takie zgłoszenie zostało wystosowane. Problem polega na tym, że podawanie w profilu swojego wyznania zaliczane jest do tzw. danych wrażliwych. Prowadzenie dokumentacji w tej sytuacji jest bardziej utrudnione. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale na dzień dzisiejszy zrezygnowaliśmy z tej opcji. Nie wykluczone, że to się zmieni w przyszłości.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 10 lut 2017, 15:46

Focjusz pisze:Chciałem jednocześnie, ze swojej prywatnej strony, wyrazić poparcie dla Waszego pomysłu na organizację działów i segregację. Jest to schemat dobrze funkcjonujący na aktywnych forach w sieci, sprawdza się, więc nie ma potrzeby go zmieniać jak sądzę.

Autorem struktury forum jest człowiek (nie ja :) ), który przez wiele lat prowadził i prowadzi dyskusje na różnych forach w internecie, przede wszystkim na religijnych. Pomysł na organizację forum wynika właśnie z tego doświadczenia.

kaeru

Postautor: kaeru » 10 lut 2017, 16:46

To wymienione wyżej fora łamią prawo?

Awatar użytkownika
Focjusz

Postautor: Focjusz » 10 lut 2017, 16:54

Najwidoczniej prowadzący powyżej wymienione fora nie interpretują prawa w ten sam sposób co redakcja forum cerkiew.pl, do czego mają pełne prawo :) . Mogą się tylko ewentualnie zdziwić któregoś dnia w sądzie. Do administrowania danymi wrażliwymi niezbędna jest zgoda na piśmie ujawniającego te dane (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych) bądź zgoda wyrażona przez taką osobę w postaci bezpiecznego podpisu elektronicznego (powszechnie przyjęte stanowisko doktryny prawniczej). Żadne forum tego rodzaju pisma/złożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego nie wymaga. Moim zdaniem, najzwyczajniej na świecie interpretuje się tam to w ten sposób, że umieszczenie wyznania w swoim profilu jest rodzajem dobrowolnej deklaracji użytkownika, porównywalnej do np. wypisania sobie swojej konfesji na czole :) . Innymi słowy, serwis nie zbiera w tym ujęciu danych dotyczących religii, a jedynie umożliwia fakultatywne podzielenie się informacją na ten temat przez użytkowników.

Z mojego punktu widzenia, podejście redakcji forum cerkiew.pl to nadmierna ostrożność prawna, ale ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza gdy mowa o ewentualnych sankcjach :) . Nie jestem jednak rzecz jasna zawodowym prawnikiem.

zefciu

Postautor: zefciu » 17 lut 2017, 7:55

Ale przecież to, czy ktoś jest prawosławny, czy nie jest dosyć szybko wyjdzie, jeśli zacznie on pisać na forum. Z drugiej strony - co nam po jawnej deklaracji, jeśli ktoś zaznaczy sobie "prawosławny", a potem będzie sadził herezje?

kaeru

Postautor: kaeru » 17 lut 2017, 16:05

zefciu pisze:Ale przecież to, czy ktoś jest prawosławny, czy nie jest dosyć szybko wyjdzie jeśli zacznie on pisać na forum.

Będziemy sobie zapamiętywać kto jest kim i tworzyć bay danych użytkowników w głowach? Nie widzę tego.

Z drugiej strony - co nam po jawnej deklaracji, jeśli ktoś zaznaczy sobie "prawosławny", a potem będzie sadził herezje?

A to z kolei jest argument za tym, że taki podział nie ma sensu.

bert04

Postautor: bert04 » 20 lut 2017, 15:46

Dzień dobry.

Kiedyś, jak moderowałem na katoliku, byłem zwolennikiem takiej "segregacji". Nie ja ją wymyśliłem, ale współkształtowałem ją. Jeżeli ktoś pamięta (...) deklaracje, zwłaszcza tego nieszczęsnego "katolik w pełnej łączności...". Tak, to był mój pomysł, jeden z głupszych niestety.

Obecnie uważam, że taki podział miał swój sens w czasach intensywnych walk religijno-światopoglądowych oraz nawałnicy gimbazy. Dziś fora już nie mają takiej czytności, gimbaza* wyżywa się na fejsach i snapach a na forach dyskusyjnych w większości ludzie powyżej 30-stki. Z jakąś bazową wiedzą o innych konfesjach / wyznaniach / światopoglądach. No poza wiecznymi trolami, czy internetowymi misjonarzami, ale to już niezależnie od konfesji / wyznania / światopoglądu. A tych można moderować na zasadach ogólnych, bez uciekania się w deklaracje, oświadczenia i kopie metryk chrztu. Więcej z tym roboty i ganiania, niż pożytku. Co najwyżej jeden dział "czysto-prawosławny" ma sens, cała reszta to nadmiar regulacji nad liczbą potencjalnych użytkowników. IMVHO.

PS: Tytuł "Dyskusje o prawosławiu" jest mylący, lepiej IMHO brzmi "Dyskusje prawosławne". Wtedy bez czytania drobnego druczku wiadomo, że stanowiska katolickie tam nie należą.

(...)

EDIT:

W sumie deklaracje na katoliku nie były obowiązkowe, tzn. pole można było zostawić puste (podobnie jak deklarację płci). Konsekwencją braku deklaracji mógł (nie musiał) być zakaz wstępu do części działów. Zresztą, kto pamięta ten wie, że taki zakaz mógł być też wydany pomimo deklaracji.

bert04

Postautor: bert04 » 20 lut 2017, 17:33

Sorki za edycje w poprzednim poście, ale czasem muszę parę razy sformułować myśl, tak w głowie jak i na klawiaturze. A jak już chcecie się koniecznie w to bawić, a profil jest wrażliwy prawnie, to czemu nie stosować funkcji grup? Tych do GIODO chyba zgłaszać nie trzeba (?). A i dostęp do niektórych działów można wtedy do pewnego stopnia zautomatyzować.

PS: Ja osobiście się na to nie piszę, wolałbym już być skazany na "Forum Otwarte", gdyby alternatywą było podawanie wyznania. Zresztą, w zasadzie jestem tutaj przejazdem tylko. :D

Wróć do „Uwagi o serwisie”