Chrzest w Kościele katolickim

Dział dla chrześcijan różnych denominacji.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
p524
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2017, 15:45
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: p524 » 14 lut 2017, 15:44

Nektariusz pisze:
Hiob pisze:Ciekawe którzy Ojcowie Cerkwi rozróżniali Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną...
Nie mówię, że Kościół prawosławny nie jest Kościołem Chrystusa, bo nim jest ale nie można powiedzieć, że Kościół katolicki nim nie jest. Kościół katolicki to też część Kościoła Chrystusowego.


To, co napisałeś to perspektywa protestancka, więc jeżeli jesteś protestantem, to rozumiem, skąd taka opinia :) Protestanci patrzą na chrześcijaństwo w ten sposób, że oto był kiedyś jeden Kościół Chrystusowy lecz został podzielony na katolicyzm, prawosławie i liczne wyznania protestanckie. Z tego punktu widzenia żadne z wyznań nie może określić siebie jako "jedyny, prawdziwy Kościół Chrystusowy". Dopiero zebranie tych wszystkich wyznań w jedno da nam Kościół Chrystusowy. I taki jest cel protestanckiego ekumenizmu.


Jestem protestantem, ewangelikiem reformowanym, i do końca z taką interpretacją protestanckiej eklezjologii mogę się zgodzić. W protestanckiej eklezjlogii - przynajmniej jeżeli chodzi o Kościoły, które odwołują się w swojej historii do doświadczenia XVI wiecznej reformacji w średniowiecznym Kościele na Zachodzie - znakiem (notae) obecności 'jedynego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego", "una sancta" wyznawanej w Symbolu,jest zwiastowana w społeczności Ewangelia i udzielane zgodnie z ustanowieniem sakramenty. Wszędzie więc tam, gdzie jest Ewangelia zwiastowana w słowach i udzielana w chrzcie i Świętej Wieczerzy, tam jest w pełni jeden, święty, apostolski i katolicki Kościół, niezależnie od historycznej wyznaniowej afiliacji. Syn Boży od początku aż do końca świata wybiera spośród całej ludzkości swój Kościół i przeznacza go do wiecznego życia; Duchem swym i Słowem gromadzi go, chroni i utrzymuje w jedności prawdziwej wiary na wieki.
Nie jest więc tak, iż Kościół Chrystusowy istniał kiedyś i został podzielony. Kościół nie został podzielony, wyznajemy jeden Kościół na wieki. Istnieje on w różnych historycznych kształtach i realizacjach, ale jest to wciąż jeden i ten sam Kościół Chrystusa. Podobnie święta Eucharystia prowadzona jest na wielu miejscach, w wielu językach i na wiele różnych sposobów - ale jest to wciąż jedna i ta sama Eucharystia naszego Pana. Głosimy Go w różnych językach i słowach, ale w nich zwiastujemy jedno, jedyne Słowo niepodzielnej Trójcy.
Kościół jest jeden i niepodzielony, to my - wyznawcy Chrystusa jesteśmy podzieleni. Przez nasz grzech nie potrafimy i nie chcemy wyrazić i świętować jedności Kościoła, którą wyznajemy.
W ekumenizmie - tak jak go rozumiemy - nie chodzi tyle o sam Kościół, jego zbieranie, lecz o świadectwo Chrystusowi. Nasz brak jedności osłabia i niszczy wiarygodność świadectwa Ewangelii jakie niesie Kościół pośród świata. Na jednym z ekumenicznych portali jego naczelny redaktor, luteranin, napisał właśnie w tych dniach komentarz pewnego wydarzenia, który oddaje ducha tego czym jest w naszej perspektywie ekumenizm: "Jesteśmy, jacy jesteśmy: jesteśmy ewangelikami, rzymskimi katolikami, jeszcze inni są prawosławnymi, anglikanami i mariawitami. Ekumenizm polega o wiele bardziej na tym, aby dostrzegając różnice, rozumieć je, dostrzegać ich hierarchię oraz potencjał dla pogłębiania tego, co nas nieodwołalnie łączy i to tak mocno, że nikt nie jest w stanie tego zepsuć."
To oczywiście jedynie perspektywa protestanckiej eklezjologii i ekumenizmu. Inna będzie rzymskokatolicka, starokatolicka, prawosławna, anglikańska czy ewangelikalna.

zefciu
Posty: 8
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: zefciu » 16 lut 2017, 16:22

Skoro KRK pozwala, aby osoba prawosławna spełniała rolę "pomagającego w wychowaniu w wierze", nie domagając się od tej osoby wyrzeczenia swojej wiary, to w sumie dlaczego prawosławny miałby mieć opory przed przyjęciem tej roli? Przecież może ją spełniać w zgodzie ze swoim sumieniem.

kaeru
Posty: 23
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: kaeru » 16 lut 2017, 20:49

Jak prawosławny zgodnie ze swoim sumieniem może wychowywać kogoś na katolika?

zefciu
Posty: 8
Rejestracja: 16 lut 2017, 16:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: zefciu » 17 lut 2017, 5:23

kaeru pisze:Jak prawosławny zgodnie ze swoim sumieniem może wychowywać kogoś na katolika?
Nie oszukuję się, że jako chrzestny będę wychowywał i miał wiążące zdanie w kwestii wyboru praktyk, jakie ma sprawować chrześnica. Natomiast postaram się być obecny i na pytania religijne odpowiadać zgodnie z własnym sumieniem.

I nie - to nie tak, że nie miałem wątpliwości. Miałem i to duże.


Wróć do „Dyskusje ogólnochrześcijańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość