Chrzest w Kościele katolickim

Dział dla chrześcijan różnych denominacji.

Moderatorzy: Nektariusz, Lukasz, KłopotliwaOwieczka

Awatar użytkownika
p524

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: p524 » 14 lut 2017, 15:44

Nektariusz pisze:
Hiob pisze:Ciekawe którzy Ojcowie Cerkwi rozróżniali Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną...
Nie mówię, że Kościół prawosławny nie jest Kościołem Chrystusa, bo nim jest ale nie można powiedzieć, że Kościół katolicki nim nie jest. Kościół katolicki to też część Kościoła Chrystusowego.

To, co napisałeś to perspektywa protestancka, więc jeżeli jesteś protestantem, to rozumiem, skąd taka opinia :) Protestanci patrzą na chrześcijaństwo w ten sposób, że oto był kiedyś jeden Kościół Chrystusowy lecz został podzielony na katolicyzm, prawosławie i liczne wyznania protestanckie. Z tego punktu widzenia żadne z wyznań nie może określić siebie jako "jedyny, prawdziwy Kościół Chrystusowy". Dopiero zebranie tych wszystkich wyznań w jedno da nam Kościół Chrystusowy. I taki jest cel protestanckiego ekumenizmu.

Jestem protestantem, ewangelikiem reformowanym, i do końca z taką interpretacją protestanckiej eklezjologii mogę się zgodzić. W protestanckiej eklezjlogii - przynajmniej jeżeli chodzi o Kościoły, które odwołują się w swojej historii do doświadczenia XVI wiecznej reformacji w średniowiecznym Kościele na Zachodzie - znakiem (notae) obecności 'jedynego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego", "una sancta" wyznawanej w Symbolu,jest zwiastowana w społeczności Ewangelia i udzielane zgodnie z ustanowieniem sakramenty. Wszędzie więc tam, gdzie jest Ewangelia zwiastowana w słowach i udzielana w chrzcie i Świętej Wieczerzy, tam jest w pełni jeden, święty, apostolski i katolicki Kościół, niezależnie od historycznej wyznaniowej afiliacji. Syn Boży od początku aż do końca świata wybiera spośród całej ludzkości swój Kościół i przeznacza go do wiecznego życia; Duchem swym i Słowem gromadzi go, chroni i utrzymuje w jedności prawdziwej wiary na wieki.
Nie jest więc tak, iż Kościół Chrystusowy istniał kiedyś i został podzielony. Kościół nie został podzielony, wyznajemy jeden Kościół na wieki. Istnieje on w różnych historycznych kształtach i realizacjach, ale jest to wciąż jeden i ten sam Kościół Chrystusa. Podobnie święta Eucharystia prowadzona jest na wielu miejscach, w wielu językach i na wiele różnych sposobów - ale jest to wciąż jedna i ta sama Eucharystia naszego Pana. Głosimy Go w różnych językach i słowach, ale w nich zwiastujemy jedno, jedyne Słowo niepodzielnej Trójcy.
Kościół jest jeden i niepodzielony, to my - wyznawcy Chrystusa jesteśmy podzieleni. Przez nasz grzech nie potrafimy i nie chcemy wyrazić i świętować jedności Kościoła, którą wyznajemy.
W ekumenizmie - tak jak go rozumiemy - nie chodzi tyle o sam Kościół, jego zbieranie, lecz o świadectwo Chrystusowi. Nasz brak jedności osłabia i niszczy wiarygodność świadectwa Ewangelii jakie niesie Kościół pośród świata. Na jednym z ekumenicznych portali jego naczelny redaktor, luteranin, napisał właśnie w tych dniach komentarz pewnego wydarzenia, który oddaje ducha tego czym jest w naszej perspektywie ekumenizm: "Jesteśmy, jacy jesteśmy: jesteśmy ewangelikami, rzymskimi katolikami, jeszcze inni są prawosławnymi, anglikanami i mariawitami. Ekumenizm polega o wiele bardziej na tym, aby dostrzegając różnice, rozumieć je, dostrzegać ich hierarchię oraz potencjał dla pogłębiania tego, co nas nieodwołalnie łączy i to tak mocno, że nikt nie jest w stanie tego zepsuć."
To oczywiście jedynie perspektywa protestanckiej eklezjologii i ekumenizmu. Inna będzie rzymskokatolicka, starokatolicka, prawosławna, anglikańska czy ewangelikalna.

zefciu

Postautor: zefciu » 16 lut 2017, 16:22

Skoro KRK pozwala, aby osoba prawosławna spełniała rolę "pomagającego w wychowaniu w wierze", nie domagając się od tej osoby wyrzeczenia swojej wiary, to w sumie dlaczego prawosławny miałby mieć opory przed przyjęciem tej roli? Przecież może ją spełniać w zgodzie ze swoim sumieniem.

kaeru

Postautor: kaeru » 16 lut 2017, 20:49

Jak prawosławny zgodnie ze swoim sumieniem może wychowywać kogoś na katolika?

zefciu

Postautor: zefciu » 17 lut 2017, 5:23

kaeru pisze:Jak prawosławny zgodnie ze swoim sumieniem może wychowywać kogoś na katolika?
Nie oszukuję się, że jako chrzestny będę wychowywał i miał wiążące zdanie w kwestii wyboru praktyk, jakie ma sprawować chrześnica. Natomiast postaram się być obecny i na pytania religijne odpowiadać zgodnie z własnym sumieniem.

I nie - to nie tak, że nie miałem wątpliwości. Miałem i to duże.

bert04

Postautor: bert04 » 20 lut 2017, 14:25

ioann pisze:Powiem tak...Kilka lat temu dostałem propozycję zostania chrzestnym córki moich znajomych (rz-k). W pierwszej chwili odpowiedziałem że tak nie można na co dostałem odpowiedź że ksiądz się zgodził i nie ma przeciwwskazań na jeśli jeden z chrzestnych rodziców jest rz-k. Odmówiłem gdyz zgodnie z sumieniem stwierdziłem że obowiązkiem chrzestnego jest prócz modlitwy za chrześniak wychowanie go w wierze a nie mógłbym go(jej) wychowywać w Prawosławie ani w duchu Kościoła rz-k...Jednak cały czas od tych kilku lat chodzi mi po głowie czy słusznie zrobiłem odmawiając bo po pierwsze w dzisiejszych czasach liczy się czasem to żeby dziecko w ogóle zostało chrześcijaninem a po drugie słyszałem że nie powinno się odmawiać zostania chrzestnym.

Po pierwsze, witam, pierwszy post.

Po drugie, pozdrawiam starych znajomych z innych forów. A dla "nowych znajomych": katolik, rzymski.

Po trzecie, moim zdaniem zrobiłeś błąd, a raczej nie zostałeś dobrze poinformowany. W KRK są dwie możliwości: albo jesteś rodzicem chrzestnym, albo świadkiem chrztu. Standardowo bierze się dwóch rodziców chrzestnych, katolików. Można od tego odstąpić, jeżeli przynajmniej jedna osoba jest katolikiem. Wtedy ona pozostaje ojcem chrzestnym / matką chrzestną, a ta druga osoba jest świadkiem chrztu. To tyle w teorii, nie wiem, jak to w praktyce wygląda, jakie formalności są wymagane i jak modyfikuje się uroczystość. Ale słyszałem, że z tej drugiej możliwości mogą korzystać także nie-chrześcijanie, więc nie ma obawy o to, że jako prawosławny będziesz musiał uczyć dziecko filioque, lub znaku krzyża "na abarot".

Oczywiście Twoja krewna mogła nie wiedzieć o takich niuansach, nie zrozumieć do końca wyjaśnień proboszcza. A zapewne na takich świadków chrztu potocznie i tak mówi się "chrzestni". Jednakże jest to już nie tyle obciążenie dla sumienia, co dla portfela z okazji obligatoryjnego uczestnictwa w I Komunii. A tak na poważnie, wiadomo, że chrzest to nie tylko uroczystość kościelna, ale także pewna tradycja społeczna, wyróżnienie dla szczególnych znajomych. A drzewiej - rodzice zapasowi na wypadek jakiegoś, tfu tfu, nieszczęścia. Dlatego ta propozycja często wychodzi poza ramy własnej wspólnoty religijnej.

PS: Czy słusznie wychodzę z założenia, że w Cerkwii takiej możliwości nie ma?

EDIT: Patrz post niżej, osoba prawosławna jednak może (choć nie musi) być też ojcem chrzestnym. Ja dotychczas nie wiedziałem o tym. Reszta wyjaśnień poniżej.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2017, 15:29 przez bert04, łącznie zmieniany 2 razy.

bert04

Postautor: bert04 » 20 lut 2017, 14:51

ioann pisze:Witam. Być może pytanie proste lecz odpowiedz na nie dręczy mnie już dłuższy czas. Mianowicie, czy prawosławny człowiek może zgodnie z sumieniem zostać chrzestnym podczas chrztu w kościele? Nie chodzi mi tu o przeszkody kościelne lecz cerkiewne czy też sumienia.

Jak wyżej wyjaśniałem, jeżeli ksiądz przystaje na to, że jesteś "tylko" świadkiem chrztu, to IMHO nie musisz naginać sumienia ani wiary. Ani odstawiać jakiejś "szopki" z karteczkami do spowiedzi i podobnymi sprawami. O ile rodzice dziecka znajdą przynajmniej jednego katolika, który to wszystko "zaliczy" i będzie 100% rodzicem chrzestnym.

No chyba że dla Ciebie uczestniczenie w katolickich obrzędach ogólnie z jakichś powodów odpada, ale nie sądzę, jeżeli w ogóle się pytasz. Jako świadek "tylko" poświadczasz, że chrzest się odbył, reszta zobowiązań wynika tylko z konwencji społecznych.

PS: Najczęściej chrzty odbywają się poza mszą, więc tam tym bardziej nie powinno być elementów, które by - IMHO - przeszkadzały osobie prawosławnej. Nawet wyznanie wiary jest w innej formie, wspólne, ale od Składu Apostolskiego. Więc tym bardziej nie powinno być obaw o jakieś przymusowe filioque czy coś w tym stylu. Ale w razie co wyguglowałem opis, można samemu sprawdzić.

http://felin.diecezja.lublin.pl/files/o ... ztu_sw.pdf

(Nie wiem, jak to się modyfikuje dla wspomnianego przypadku "rodzic-chrzestny + świadek-chrztu", ale można się spytać)

PPS: Właśnie odkopałem w sieci, że osoba prawosławna może też być 100% chrzestnym. Ale "może" nie oznacza "musi", więc jeżeli masz wątpliwości, to zawsze możesz zadowolić się rolą świadka.

http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=96.htm

(numer 98, punkty a) i b) )

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 21 lut 2017, 8:33

bert04 pisze:Po pierwsze, witam, pierwszy post.
Po drugie, pozdrawiam starych znajomych z innych forów. A dla "nowych znajomych": katolik, rzymski.

Witaj Bert :) Fajnie Cię widzieć tu na forum! Również pozdrawiam :)

bert04

Postautor: bert04 » 22 lut 2017, 11:32

bert04 pisze:PPS: Właśnie odkopałem w sieci, że osoba prawosławna może też być 100% chrzestnym. Ale "może" nie oznacza "musi", więc jeżeli masz wątpliwości, to zawsze możesz zadowolić się rolą świadka.

http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=96.htm

(numer 98, punkty a) i b) )

Sprawdzając moje wpisy stwierdziłem, że link dziś nie działa. Także inne możliwe linki do tekstu się popsuły. Odkopałem interesujący nas fragment w google-cache:

98. Katolicka koncepcja jest taka, że rodzice chrzestni, w sensie liturgicznym i kanonicznym, powinni być członkami Kościoła lub Wspólnoty eklezjalnej, w której chrzest jest sprawowany. Nie tylko bowiem biorą na siebie odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie osoby ochrzczonej (lub bierzmowanej) jako rodzice lub przyjaciele, ale są także przedstawicielami wspólnoty wiary, poręczycielami wiary kandydata i jego pragnienia komunii eklezjalnej.

a) Niemniej, opierając się na chrzcie wspólnym, jak też ze względu na więzy rodzinne lub przyjacielskie, osoba ochrzczona, która przynależy do innej Wspólnoty eklezjalnej, może być dopuszczona jako świadek chrztu, ale tylko razem z chrzestnym katolickim[107]. Katolik może spełniać taką samą rolę wobec osoby mającej przyjąć chrzest w innej Wspólnocie eklezjalnej.

b) Ze względu na ścisłą komunię istniejącą między Kościołem katolickim i wschodnimi Kościołami prawosławnymi, wolno dla słusznych powodów dopuścić wiernego wschodniego do pełnienia roli chrzestnego obok chrzestnego katolickiego (lub matki chrzestnej katolickiej) w chrzcie dziecka lub dorosłego katolika pod warunkiem jednak wystarczającego zabezpieczenia edukacji ochrzczonego oraz wiedzy o tym, że dany chrzestny nadaje się do tej roli.

Rolę chrzestnego w chrzcie udzielanym w prawosławnym Kościele wschodnim może pełnić katolik, o ile został zaproszony. W tym przypadku obowiązek czuwania nad wychowaniem chrześcijańskim spoczywa w pierwszym rzędzie na chrzestnym (lub chrzestnej) będącym członkiem Kościoła, w którym dziecko zostało ochrzczone[108].

@Nektariusz

Bardzo mi miło.

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Postautor: ioann » 27 lut 2017, 11:17

Bert04 - dzięki za wyczerpujące wpisy i zainteresowanie tematem. Pozdrawiam! :)
Czym różnią się wody święcone z wielkiego święcenia wody, małego święcenia wody i tej z chrztu dziecka - oto jest pytanie! ;)

bert04

Postautor: bert04 » 27 lut 2017, 11:53

ioann pisze:Bert04 - dzięki za wyczerpujące wpisy i zainteresowanie tematem. Pozdrawiam! :)

Nie ma za co. I ponawiam pytanie zadane powyżej: czy w Cerwki jest możliwe uczestnictwo katolików w roli chrzestnych albo czegoś-w-rodzaju-świadków-chrztu? Bądź to w teorii, bądź to w praktyce?

Wróć do „Dyskusje ogólnochrześcijańskie”