Chrzest w Kościele katolickim

Dział dla chrześcijan różnych denominacji.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Smokepsv
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2017, 12:22
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: Smokepsv » 27 lut 2017, 12:02

Jest możliwe i w teorii i w praktyce. Baciuszka będzie się tylko upierał, żeby przy chrzcie chłopca chrzestny był Ortodoxem a przy chrzcie dziewczynki chrzestna. Oczywiście może się też upierać, żeby oboje byli Prawosławni.

bert04
Posty: 94
Rejestracja: 20 lut 2017, 9:25
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: bert04 » 27 lut 2017, 14:31

Smokepsv pisze:Jest możliwe i w teorii i w praktyce. Baciuszka będzie się tylko upierał, żeby przy chrzcie chłopca chrzestny był Ortodoxem a przy chrzcie dziewczynki chrzestna. Oczywiście może się też upierać, żeby oboje byli Prawosławni.


No to teraz mi trochę namieszało się:

- z jednej strony prawosławie jakby bardziej broni "swoich" sakramentów. W szczególności komunii. A w ogólności to konwertytów z katolicyzmu - czasami, gdzieniegdzie - nawet się ponownie chrzci.

- z drugiej strony istnieje możliwość dopuszczenia chrzestnego katolika, ba, nawet jest pewna już ustalona tradycja podziału według płci.

- z "trzeciej" strony powyżej dwoje prawosławnych miało kłopoty pogodzić w swoim sumieniu rolę chrzestnego przy katolickim chrzcie.

...

Wychodzi więc na to, że wprawdzie nie uznajecie wspólnoty sakramentów, niektórzy nawet podważają ważność katolickiego chrztu, inni obawiają się, że jako chrzestni u katolików musieliby zgodnie z sumieniem nawracać chrześniaka na łono Cerkwi. Ale jakoś obawy przed katolickimi chrzestnymi... no są jakby mniejsze.

Uznajecie, że katolik i tak nie jest w stanie "przekabacić" chrześniaka czy co? ;)

...

Pytanie trochę przerysowane, nie chodzi mi teraz także o wałkowanie różnic pojmowania wszystkich sakramentów. Tylko właśnie o rolę rodziców chrzestnych w rozumieniu Cerkwi. Wydaje mi się, że jest tu jakaś różnica, która mi umyka.

Smokepsv
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2017, 12:22
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: Smokepsv » 27 lut 2017, 14:44

Nic nie umyka. Po prostu teoria teorią a życie sobie.

Nektariusz
Posty: 67
Rejestracja: 26 sty 2017, 19:34

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: Nektariusz » 27 lut 2017, 14:54

Prawosławie naciska, by oboje rodzice chrzestni byli prawosławni. To jest sprawa dość oczywista, skoro odpowiadają oni za wychowanie duchowe chrześniaka (czy też wspierają rodziców w tej roli). I to jest główna i podstawowa zasada, której Cerkiew się trzyma. Niestety z ludźmi czasami jest tak, że bywają bardzo uparci. Przychodzą bowiem do duchownego i mówią, że bardzo by chcieli na jednego z rodziców chrzestnych wziąć katolika, bo to dobry kolega, koleżanka, itd. Wówczas tłumaczy im się, że tak być nie powinno. Oboje rodzice chrzestni powinni być prawosławni. Jeżeli owi rodzice mimo tłumaczeń trwają przy swoim, to wówczas dopuszcza się, by jedno z rodziców chrzestnych było katolikiem. Jest to jednak "dopuszczenie ze względu na upór rodziców". I na tym koniec, ponieważ więcej ustępstw na ich upór nie będzie. Jeżeli zażądają obojga rodziców chrzestnych nieprawosławnych, to nikt im się na to nie zgodzi na sto procent. I tu też jest pewne dodatkowe obostrzenie, bo jeżeli już zezwala się upartym rodzicom na wzięcie jednego chrzestnego nie prawosławnego, to prosi się by był to chrzestny inny niż płeć dziecka. Jeżeli chrzczona jest dziewczynka, to w drodze wyjątku pozwoli się na chrzestnego katolika, ale już nie na matkę chrzestną. Ona musi być prawosławna. I na odwrót w przypadku gdy chrzczony jest chłopiec.


Wróć do „Dyskusje ogólnochrześcijańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość