Chrzest w Kościele katolickim

Dział dla chrześcijan różnych denominacji.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: ioann » 08 lut 2017, 23:07

Witam. Być może pytanie proste lecz odpowiedz na nie dręczy mnie już dłuższy czas. Mianowicie, czy prawosławny człowiek może zgodnie z sumieniem zostać chrzestnym podczas chrztu w kościele? Nie chodzi mi tu o przeszkody kościelne lecz cerkiewne czy też sumienia.
Czym różnią się wody święcone z wielkiego święcenia wody, małego święcenia wody i tej z chrztu dziecka - oto jest pytanie! ;)

gawronka76

Re: Chrzest w Kościele katolickim

Postautor: gawronka76 » 09 lut 2017, 6:03

Wg mnie moze, dopoki nie idzie w Kosciele do spowiedzi i nie przyjmuje komunii swietej.

kaeru

Postautor: kaeru » 09 lut 2017, 10:36

Zakładając, że głównym obowiązkiem chrzestnego jest pomoc w wychowaniu dziecka w wierze, to ja tego w żadnym stopniu nie widzę.

mateo

Postautor: mateo » 09 lut 2017, 10:49

O ile ja się orientuję, nie zostaniesz chrzestnym jeśli nie jesteś rzymskim-katolikiem, nie wyspowiadasz się i nie przyjmiesz sakramentu podczas chrztu.... (jako Prawosławny nie wyspowiadasz się przecież w KRK) co innego bycie świadkiem na ślubie, co innego bycie świadkiem chrztu... oczywiście jak w każdej innej dziedzinie, tu też spotyka się sytuacje, gdy zarówno księża jak i sami zainteresowani "obchodzą" przepisy..... tak jak napisał Kaeru - obowiązkiem chrzestnego jest przede wszystkim pomoc w wychowaniu dziecka w wierze...
-----------------
Mateusz Małek

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Postautor: ioann » 09 lut 2017, 14:45

mateo pisze:O ile ja się orientuję, nie zostaniesz chrzestnym jeśli nie jesteś rzymskim-katolikiem, nie wyspowiadasz się i nie przyjmiesz sakramentu podczas chrztu.... (jako Prawosławny nie wyspowiadasz się przecież w KRK) co innego bycie świadkiem na ślubie, co innego bycie świadkiem chrztu... oczywiście jak w każdej innej dziedzinie, tu też spotyka się sytuacje, gdy zarówno księża jak i sami zainteresowani "obchodzą" przepisy..... tak jak napisał Kaeru - obowiązkiem chrzestnego jest przede wszystkim pomoc w wychowaniu dziecka w wierze...

Powiem tak...Kilka lat temu dostałem propozycję zostania chrzestnym córki moich znajomych (rz-k). W pierwszej chwili odpowiedziałem że tak nie można na co dostałem odpowiedź że ksiądz się zgodził i nie ma przeciwwskazań na jeśli jeden z chrzestnych rodziców jest rz-k. Odmówiłem gdyz zgodnie z sumieniem stwierdziłem że obowiązkiem chrzestnego jest prócz modlitwy za chrześniak wychowanie go w wierze a nie mógłbym go(jej) wychowywać w Prawosławie ani w duchu Kościoła rz-k...Jednak cały czas od tych kilku lat chodzi mi po głowie czy słusznie zrobiłem odmawiając bo po pierwsze w dzisiejszych czasach liczy się czasem to żeby dziecko w ogóle zostało chrześcijaninem a po drugie słyszałem że nie powinno się odmawiać zostania chrzestnym.
Czym różnią się wody święcone z wielkiego święcenia wody, małego święcenia wody i tej z chrztu dziecka - oto jest pytanie! ;)

kaeru

Postautor: kaeru » 09 lut 2017, 14:58

Co to znaczy "zostać w ogóle chrześcijaninem"? Co pan przez to rozumie?

Awatar użytkownika
honczez

Postautor: honczez » 09 lut 2017, 18:24

Ogólnie przyjęte jest, że chrzestni z wymienionego wyżej powodu wychowania w wierze powinni być tego samego wyznania co dziecko, ale dopuszcza się, że jedno z chrzestnych może być innego wyzniania. Wtedy zazwyczaj działa to tak, że jeśli chrzczony jest chłopczyk to chrzestny powinien być tego samego wyznania, jeśli dziewczynka to chrzestna. Kwestia sumienia pozostaje tu otwarta i na to pytanie nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć :)

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Postautor: ioann » 09 lut 2017, 20:45

kaeru pisze:Co to znaczy "zostać w ogóle chrześcijaninem"? Co pan przez to rozumie?

Rozumiem przez to, że lepiej żeby dziecko wychowywało się w jakimkolwiek obrządku chrześcijańskim niż zostało pozostawione same sobie i jak to często bywa wybrało drogę poza Kościołem.

kaeru

Postautor: kaeru » 09 lut 2017, 21:41

No ale będąc katolikiem i tak jest poza Kościołem. Nie bardzo widzę, co to zmienia.

Co to jest "obrządek chrzescijański"?

Awatar użytkownika
ioann
Kontaktowanie:

Postautor: ioann » 09 lut 2017, 22:42

kaeru pisze:No ale będąc katolikiem i tak jest poza Kościołem. Nie bardzo widzę, co to zmienia.

Co to jest "obrządek chrzescijański"?

Nie rozumiem tego, że będąc katolikiem jest poza Kościołem.

Obrządek chrześcijański - zła terminologia. Chodziło mi o wyznanie chrześcijańskie.

Wróć do „Dyskusje ogólnochrześcijańskie”