Dar języków

Dział wyłącznie do celów dyskusji między prawosławnymi.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

zefciu

Dar języków

Postautor: zefciu » 17 lut 2017, 5:30

O "darze języków" mówi Pismo Święte. Potem temat jakby znika. W naszych czasach różne protestanckie i rzymskokatolickie "grupy charyzmatyczne" twierdzą, że otrzymały ten dar na nowo. Pytanie - jak stosunkuje się prawosławie do tego problemu. Ja kojarzę jedynie dwie opinie:

• Pogląd, o którym nie pamiętam, gdzie czytałem (chyba książka "Толковый Тыпикон"), iż dar ten w niczym nie przypominał tego, co obecnie widzimy u "charyzmatyków". Był raczej zdolnością do szukania pewnych słów prorockich w innych językach. Autor tego poglądu uważał syryjskie słowa "Maran atha" użyte w greckim tekście za przykład.
  • Pogląd wypowiadany przez o. Zachariasza z Essex, że dar ten zaniknął, ponieważ nie był więcej potrzebny - w pierwotnej Cerkwi wzmacniał wiarę, ale potem wprowadzałby chaos na nabożeństwach.

Ktoś ma coś jeszcze w temacie?

kaeru

Re: Dar języków

Postautor: kaeru » 17 lut 2017, 16:15

Nie to, że jakoś specjalnie się w to wgłębiałem, ale to, co mi się obiło przed oczami wskazywało, że ten dar języków nie polegał na tym, jak obecnie rozumieją to ewangelikanie (nagłymi atakami niezrozumiałego bełkotu) tylko na możliwości głoszenia Ewangelii ludziom, których języka się nie znało (oni po prostu mieli to w jakiś sposób rozumieć).

Dlaczego tego teraz nie ma?

Argument, że nie jest już potrzebny uważam za całkiem sensowny. Ludzie znają po kilka języków, Biblia jest przetłumaczona na praktycznie każdy większy, zawsze można znaleźć tłumacza, który pomoże w komunikacji...

Dodatkowo wydaje się, że wszystkich cudownych zjawisk mamy mniej niż w czasach apostolskich czy trochę później. Mniej spektakularnych uzdrowień, wskrzeszeń, objawień itd. Może dlatego, że zmieniła się trochę ludzka mentalność i ludzie łapią się na trochę inne bodźce teraz niż na "magiczne" sztuczki?

Wróć do „Dyskusje o prawosławiu”