WYKLUCZANIE

Dział wyłącznie do celów dyskusji między prawosławnymi.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
zefciu

Re: WYKLUCZANIE

Postautor: zefciu » 11 lip 2017, 6:10

Istnieją różne aspekty znajomości języka. I rozwijane są te, które ćwiczymy. Można mieć perfekcyjną znajomość bierną i mimo to nie umieć złożyć własnej wypowiedzi. Ale do odbioru nabożeństwa nei potrzebujemy umiejętności czynnej, więc nie rozumiem o co chodzi - czepianie się dla czepiania. Dodać jeszcze trzeba, że w sytuacji gdy znamy kilka języków blisko spokrewnionych, może nam się mylić, czy dane słowo należy do jednego czy do drugiego (ja np. regularnie wtrącam jakieś cs-owe słówka próbując mówić po rosyjsku, czym powoduję rozbawienie nauczycieli).

Piotr

Postautor: Piotr » 12 lip 2017, 7:02

[/quote]A co, jeśli nikt nie zna tej sprawy, bo żadnej sprawy nie było? Czy jest jakiś scenariusz, w którym Piotr przyjmie taki fakt do wiadomości? Oczywiście nie ma. Bo to prawosławni mają według Piotra dowodzić, że nie są wielbłądami i że ich decyzjami nie kierują biskupi rzymskokatoliccy. A jak nie potrafią udowodnić swojej niewinności, to ich problem :(
[quote]
czyli twierdzisz, że Włodzimierz Misijuk w swoim referacie skłamał, tylko dlatego, że o danej, szokującej przyczynie utrzymywania w cerkwiach bariery językowej nie słyszałeś, a przede wszystkim, że jest ona sprzeczna z Twoimi poglądami? Jak się czujesz jako człowiek, który postępuje zgodnie z oczekiwaniami biskupów rzymskokatolickich?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 12 lip 2017, 7:11

Piotr pisze:czyli twierdzisz, że Włodzimierz Misijuk w swoim referacie skłamał,
Nie, nie twierdzę. Ale cóż - Twoje rozumienie języka polskiego jest takie, że kto wie, co wyciągniesz z moich wypowiedzi w tym języku.
tylko dlatego, że o danej, szokującej przyczynie utrzymywania w cerkwiach bariery językowej nie słyszałeś
Skoro ja nie słyszałem, a Ty słyszałeś, to Twoim zadaniem jest przedstawić mi tę sprawę w sposób który będzie kompletny i przekonujący.
Jak się czujesz jako człowiek, który postępuje zgodnie z oczekiwaniami biskupów rzymskokatolickich?
Zawsze kiedy myślę, że już bardziej tandetnej erystyki Piotr użyć nie może, ten postanawia mnie zadziwić.

Piotr

Postautor: Piotr » 12 lip 2017, 7:40

zefciu pisze:
Piotr pisze:czyli twierdzisz, że Włodzimierz Misijuk w swoim referacie skłamał,
Nie, nie twierdzę. Ale cóż - Twoje rozumienie języka polskiego jest takie, że kto wie, co wyciągniesz z moich wypowiedzi w tym języku.
tylko dlatego, że o danej, szokującej przyczynie utrzymywania w cerkwiach bariery językowej nie słyszałeś
Skoro ja nie słyszałem, a Ty słyszałeś, to Twoim zadaniem jest przedstawić mi tę sprawę w sposób który będzie kompletny i przekonujący.
Jak się czujesz jako człowiek, który postępuje zgodnie z oczekiwaniami biskupów rzymskokatolickich?
Zawsze kiedy myślę, że już bardziej tandetnej erystyki Piotr użyć nie może, ten postanawia mnie zadziwić.

to ja już sam nie wiem. Wierzysz w tej sprawie Włodzimierzowi Misijukowi czy nie?,,W. Mysłek w Przedmurzu zauważa, że w przedwojennej Polsce nie doszło do wymuszanego przez sanacyjny rząd i w znacznym stopniu przygotowanego już przejścia PAKP na język polski w liturgii, ponieważ stanowczo sprzeciwili się temu rzymskokatoliccy biskupi".
Wynika z tego, że tylko i wyłącznie sprzeciw biskupów rzymskokatolickich zablokował usunięcie bariery językowej cechującej prawosławne nabożeństwa. Ty jesteś za jej utrzymaniem, więc popierasz biskupów rzymskokatolickich.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 12 lip 2017, 11:30

Piotr pisze:Wierzysz w tej sprawie Włodzimierzowi Misijukowi czy nie?
Że Mysłek tak napisał? Wierzę.
W. Mysłek w Przedmurzu zauważa, że w przedwojennej Polsce nie doszło do wymuszanego przez sanacyjny rząd i w znacznym stopniu przygotowanego już przejścia PAKP na język polski w liturgii, ponieważ stanowczo sprzeciwili się temu rzymskokatoliccy biskupi".
996.
Wynika z tego, że tylko i wyłącznie sprzeciw biskupów rzymskokatolickich zablokował usunięcie bariery językowej
Nie, nie wynika. Ale czego oczekiwać przy Twoim rozumieniu języka polskiego...
Ty jesteś za jej utrzymaniem, więc popierasz biskupów rzymskokatolickich.
Błagam. Trochę klasy zachowaj, bo po groźbie pozwu sądowego zostało Ci jej niewiele.

Piotr

Postautor: Piotr » 13 lip 2017, 7:45

,W. Mysłek w Przedmurzu zauważa, że w przedwojennej Polsce nie doszło do wymuszanego przez sanacyjny rząd i w znacznym stopniu przygotowanego już przejścia PAKP na język polski w liturgii, ponieważ stanowczo sprzeciwili się temu rzymskokatoliccy biskupi".

Z tego zdania wynika jednoznacznie, że gdyby nie sprzeciw biskupów rzymskokatolickich już od lat 30 ubiegłego wieku nabożeństwa prawosławne w Polsce byłyby sprawowane w języku polskich.

Natomiast abstrahując od tamtych wydarzeń, kurczowe trzymanie się języka cerkiewnosłowiańskiego, innych języków niż polski do głoszenia kazań, a także kalendarza juliańskiego są przyczynami faktu, iż przygniatająca większość małżeństw mieszanych jest zawieranych w Kościele. Osoba dotychczas prawosławna zazwyczaj przechodzi na katolicyzm, dziecko z takiego małżeństwa jest chrzczone w Kościele. Cerkiew w Polsce zwija się w tempie wręcz skokowym. Znam mnóstwo ludzi, którzy zawarli takie małżeństwa i niemal wszyscy zrobili to w Kościele.Często to są osoby starsze, już wyraźnie po 50. Dlaczego? Dlatego, że przejście na katolicyzm z prawosławia jest o wiele łatwiejsze niż w drugą stronę. Skoro dla tak wielu prawosławnych nabożeństwa w cerkwi są tak słabo zrozumiałe to co dopiero dla katolików? Zastanówcie się nad tym. Katolicy są też przyzwyczajeni, że ich święta zawsze były i będą dniami wolnymi od nauki, pracy itp. Tworzy to -oprócz ułatwienia uczestnictwa w nich- pewną dodatkową atmosferę. Te kolędy w telewizji, szereg filmów religijnych itp. I co taka dziewczyna ma przejść na prawosławie, by np. Boże Narodzenie mieć w styczniu, gdy po podwórkach walają się choinki? A może taki chłopak, niechętny Rosji ma przejść na religię, w której biskupi głoszą kazania po rosyjsku? Znam pana po 60, ma on 3 siostry. Wszystkie 3 przeszły na katolicyzm, tylko on pozostał prawosławny. Przecież takich rodzin jest bez liku! Według spisu powszechnego w Polsce prawosławnych jest jedynie 156 tysięcy. Zapewne te 500-600 tysięcy prawosławnych, jacy mieliby rzekomo mieszkać w Polsce po wojnie były przeszacowane. Ale nie zmienia to faktu, że z uwagi na małżeństwa mieszane na pewno jeszcze np. w latach 60 XX wieku prawosławnych było nieporównanie więcej niż teraz.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 13 lip 2017, 8:48

Piotr pisze:,W. Mysłek w Przedmurzu zauważa, że w przedwojennej Polsce nie doszło do wymuszanego przez sanacyjny rząd i w znacznym stopniu przygotowanego już przejścia PAKP na język polski w liturgii, ponieważ stanowczo sprzeciwili się temu rzymskokatoliccy biskupi".
I jeszcze 995 razy i będzie prawdą. Mam nadzieję jednak, że moderacja się zainteresuje tym wcześniej.
Z tego zdania wynika jednoznacznie, że gdyby nie sprzeciw biskupów rzymskokatolickich już od lat 30 ubiegłego wieku nabożeństwa prawosławne w Polsce byłyby sprawowane w języku polskich.
Z tego zdanie wynika jednoznacznie, że tak twierdzi niejaki W. Mysłek.
Natomiast abstrahując od tamtych wydarzeń, kurczowe trzymanie się języka cerkiewnosłowiańskiego, innych języków niż polski do głoszenia kazań, a także kalendarza juliańskiego są przyczynami faktu, iż przygniatająca większość małżeństw mieszanych jest zawieranych w Kościele.
Oczywiście tej opinii też nie uzasadnisz. Ale spoko. Jeszcze 999 razy ją powtórzysz i też stanie się prawdą.

Piotr

Postautor: Piotr » 13 lip 2017, 9:45

Natomiast abstrahując od tamtych wydarzeń, kurczowe trzymanie się języka cerkiewnosłowiańskiego, innych języków niż polski do głoszenia kazań, a także kalendarza juliańskiego są przyczynami faktu, iż przygniatająca większość małżeństw mieszanych jest zawieranych w Kościele.Oczywiście tej opinii też nie uzasadnisz. Ale spoko. Jeszcze 999 razy ją powtórzysz i też stanie się prawdą.

twierdzisz, że Ksiądz Misijuk podał nieprawdziwą informację, której sam nie byłby pewny? Wiesław Mysłek (ur. 4 września 1929) – polski filozof, religioznawca i historyk. Profesor nauk humanistycznych.
Rozumiem, że masz dużo większą wiedzę historyczną od tego profesora, tak?
A co do do uzasadnienia... napisałem je w ....17 linijkach. Czasami wręcz zachowujesz się groteskowo.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 13 lip 2017, 9:55

Piotr pisze:twierdzisz, że Ksiądz Misijuk podał nieprawdziwą informację, której sam nie byłby pewny?
Prawdopodobnie. A co? Nie mogło się coś takiego zdarzyć?
Wiesław Mysłek (ur. 4 września 1929) – polski filozof, religioznawca i historyk. Profesor nauk humanistycznych.
Rozumiem, że masz dużo większą wiedzę historyczną od tego profesora, tak?
Nie. Nigdzie czegoś takiego nie napisałem, ani nawet nie zasugerowałem. Ale fakt, że Ty nie rozumiesz języka polskiego sprawia, że możesz wyprowadzić z moich wypowiedzi w zasadzie dowolne, losowe "wnioski".
A co do do uzasadnienia... napisałem je w ....17 linijkach.
Nie napisałeś żadnego uzasadnienia. Po prostu stwierdziłeś, że tak jest. Uzasadnieniem byłoby np. porównanie sytuacji w Polsce z innym krajem, gdzie nie stosuje się starego kalendarza, zaś odsetek denominacji jest podobny. Ale Ty niczego takiego nie uczynisz, bo Twoją jedyną metodą dyskusji jest autorytatywne stwierdzanie, że masz rację.

Piotr

Postautor: Piotr » 13 lip 2017, 10:24

A co do do uzasadnienia... napisałem je w ....17 linijkach.
Nie napisałeś żadnego uzasadnienia. Po prostu stwierdziłeś, że tak jest. Uzasadnieniem byłoby np. porównanie sytuacji w Polsce z innym krajem, gdzie nie stosuje się starego kalendarza, zaś odsetek denominacji jest podobny. Ale Ty niczego takiego nie uczynisz, bo Twoją jedyną metodą dyskusji jest autorytatywne stwierdzanie, że masz rację.[/quote]
to w jakimś państwie poza Polską, gdzie prawosławni są w zdecydowanej mniejszości, stosuje się stary kalendarz? A gdzie? Poza tym, Ty masz konkretne dane o liczbie przejść z prawosławia na katolicyzm, dotyczącym jakiegokolwiek państwa? A poza tym czy jest jakiś kraj nierosyjskojęzyczny -poza oczywiście Polską- gdzie kazania są głoszone w języku rosyjskim?:-) My to wogóle jesteśmy ewenementem na skalę światową :D I jak zachęcić katoliczkę do przejścia na prawosławie, skoro nawet osoba prawosławna nie wie co na nabożeństwie mówi (słowo rosyjskie) ,,batiuszka".

Wróć do „Dyskusje o prawosławiu”