Z Rz-k do Prawosławia . Trudna droga .

Dział wyłącznie do celów dyskusji między prawosławnymi.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

sluchacz

Z Rz-k do Prawosławia . Trudna droga .

Postautor: sluchacz » 27 lut 2017, 13:53

Dzień Dobry

Moje pytanie jest podyktowane tym że od dłuższego czasu chodzę i do kościoła prawosławnego jak również do kościoła rzymsko katolickiego . Po dłuższych przemyśleniach postanowiłem związać się na stałe z kościołem prawosławnym . W cerkwi do której chodzę baticzka powiedział mi że muszę z kościoła w którym byłem chrzczony mieć odpis . I tu pojawia się problem że proboszcz z kościoła mówi że tylko wydaje do ślubu i kilku innych kościelnych uroczystości ( nie pamiętam teraz dokładnie do jakich ) . No i nie dostałem ksera/odpisu .

Kolega mi podpowiedział że może po prostu bym porozmawiał z baticzką o tym że bym chciał na nowo się ochrzcić w kościele prawosławnym .

Jak wy taką sytuację postrzegacie .

PS : Nie chciałem księdzu z rz-k mówić po co dokładnie mi odpis bo u mnie w mieście to słowo prawosławie i cerkiew to temat powiedzmy że tabu/nieproszony/nielubiany .
Nie obrażajmy się i kulturalnie , a jak jest problem weźmy głęboki wdech i pomódlmy się o rozwiązanie problemu ;)

Awatar użytkownika
zefciu

Re: Z Rz-k do Prawosławia . Trudna droga .

Postautor: zefciu » 27 lut 2017, 14:13

Pamiętam, że gdy musiałem przez to sam przejść, było to dla mnie również dość stresujące przeżycie. Proboszcz narzekał, groził, opieprzał, ale dokument wydał. W Twoim przypadku nie do końca rozumiem, czy ksiądz powiedział Ci otwarcie, że dokumentu nie wyda, czy też po prostu boisz się zapytać. W tej pierwszej sytuacji radziłbym odwołać się do biskupa (okłamanie księdza wchodzi w grę przy jego skrajnej złej woli, ale jest nieładne). W drugiej - poprosić o łaskę odwagi, przyjść do biura i jasno wyłożyć, o co chodzi.

sluchacz

Postautor: sluchacz » 27 lut 2017, 14:22

zefciu - bardziej bałem się wytłumaczyć po co mi dokładnie dokument ze względu że w parafij mieszkają moi rodzice i kilka osób z rodziny które chodzą do rz-k i po prostu nie chcę żeby miały prze zemnie problemy .
Też jak sam stwierdziłeś jest to temat ciężki w rozmowie z proboszczem bo zaraz zacznie „ wydziwiać „ .
No i parafia mała co równa się wszystko się zaraz rozniesie .
Nie obrażajmy się i kulturalnie , a jak jest problem weźmy głęboki wdech i pomódlmy się o rozwiązanie problemu ;)

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 27 lut 2017, 14:27

Rozniesie się, wydaje mi się, tak czy siak. Nawet jak mieszkasz gdzieś indziej, to przecież żyjemy w globalnej wiosce. Czy zaś Twoja rodzina narażona jest na coś więcej, niż kilka wytknięć palcami?

sluchacz

Postautor: sluchacz » 27 lut 2017, 14:38

Osobiście jak na razie nie doświadczyłem " wytknięć palcami " . Ale znajomy przeszedł z rz-k do ewangelicznych chrześcijan to po kilku dniach miał samochód rozwalony i podobno na osiedlu poszła plotka że " islamu mu się zachciało " . Po 4 miesiącach wraz z rodzicami swoimi wyprowadził się do Stargardu ( Szczecińskiego ) bo miał tam rodzinę . Więc trochę obaw mam . Co prawda nie słyszałem aby jakieś akty wandalizmy były na sam budynek cerkwi czy kościoła ewangelickiego .

wih

Postautor: wih » 01 mar 2017, 8:26

Hej Bracie, przechodziłem to samo kilka lat temu. Pochodzę z katolickiej rodziny i nigdy nie jest na rękę zmiana wiary. Ważne jest to, że nic nie powinno cię powstrzymać przed przyjęciem Prawosławia. Ja się bardzo bałem tego jaka będzie reakcja rodziców i księdza. Modliłem się, żeby Bóg to jakoś ułożył. I Chwała Bogu się udało.

Poszedłem do księdza i spytał się po co mi wpis. Odpowiedziałem szczerze. On zrobił minę i napisał co trzeba. Po kilku latach poszedłem znowu bo brałem ślub w cerkwi w innej parafii i też był potrzebny odpis. Inny ksiądz wydał także bez problemu. Za drugim razem przy moim nazwisku był już napis "przeszedł na prawosławie". Moi rodzice bardzo to przeżyli, ale dzięki Bogu i dzięki ich miłości wszystko między nami jest wspaniale. Zachowuje się wobec nich dużo lepiej niż przed przyjęciem Prawosławia, doceniają to.

Zatem Bracie pójdź do księdza katolickiego i powiedz mu o co chodzi, jeżeli ci nie da odpisu to wtedy pójdź do prawosławnego księdza i wyjaśnij sytuacje. Nie bój się, że ksiądz czy ktoś z miejscowości się dowie. To nie jest wstyd tylko zaszczyt, że żyjemy w kraju w którym można poznać Prawosławie i spokojnie uczestniczyć w Liturgii.

Jeśli byłbyś muzułmaninem w kraju islamskim i odkryłbyś Prawosławie to miałbyś dużo trudniej.

PS. Chrzest ponowny jest nie potrzebny jeśli byłeś chrzczony w imię Trójcy. W Polsce na zasadach ekonomii katolików przyjmuje się przez spowiedź z całego życia i Eucharystię.

Jeśli masz jakieś pytania to pisz na priv

sluchacz

Postautor: sluchacz » 01 mar 2017, 9:41

On zrobił minę i napisał co trzeba. Po kilku latach poszedłem znowu bo brałem ślub w cerkwi w innej parafii i też był potrzebny odpis. Inny ksiądz wydał także bez problemu.

wih za bardzo nie rozumiem po co 2 raz szedłeś do księdza rz-k skoro za pierwszym razem wydał tobie dokument .

wih

Postautor: wih » 01 mar 2017, 9:44

Brałem ślub w innej parafii, a gdy się bierze w innej to trzeba odpis z chrztu przynieść.

Wróć do „Dyskusje o prawosławiu”