Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Dział dla wszystkich (wierzących i niewierzących). Obowiązuje szacunek do prawosławnej wiary.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
zefciu

Re: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Postautor: zefciu » 13 kwie 2018, 9:50

kaeru pisze:Że warunek o konieczności świętowania Wielkanocy po żydowskiej Passze nie ma nic wspólnego z Niceą i jest średniowiecznym rozwinięciem.
No właśnie problem w tym, że wiele osób interpretuje kanony Nicei właśnie tak, że zakazują one współobchodzenia Paschy z Żydami.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 13 kwie 2018, 11:24

Fragment postanowienia Antiocheńskiego Soboru z 341 roku o Święcie Paschy (kanon 1): "Wszyscy, którzy odważą się naruszyć postanowienie świętego i wielkiego Soboru, który odbył się w Nicei, w sprawie święta zbawiennej Paschy, niech będą wyłączeni ze społeczności i wydaleni z Kościoła, jeśli będą z uporem sprzeciwiać się temu postanowieniu. Dotyczy to również osób świeckich

Jeśli zaś ktoś z przełożonych Cerkwi – biskup, prezbiter lub diakon, odważy się naruszyć postanowienie soboru, ku zgorszeniu ludzi i zaniepokojeniu Kościołów, zacznie odosabniać się i obchodzić Paschę z Żydami, to święty sobór już od tej chwili uważa takowego za obcego Kościołowi”

(polski tekst za słynną niebieską książeczką "Nabożeństwo Paschalne"

kaeru

Postautor: kaeru » 13 kwie 2018, 11:26

Interpretuje.

Co jest mało logiczne bo, po pierwsze, uzależnia możliwość świętowania Wielkanocy od innej religii. Po drugie, nie uwzględnia reform w judaizmie po upadku Świątyni i tego, że oni mogą teraz świętować Paschę zupełnie nie tak, jak za czasów Chrystusa. To tak, jakby na podstawie obserwacji baptystów opisywać kult religijny u prawosławnych.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 13 kwie 2018, 11:40

Co do hymnów/pieśni okołoeucharystycznych, to może Autorowi chodziło o moment Eucharystii kleru, kiedy miast śpiewać zapriczasten dnia (w śpiewach bizantyjskich mocno rozciągnięty, plus z wersetami psalmów - u ans chór raczej szybko zaśpiewa wers-refren i tyle), często się śpiewa albo jakieś hymny dnia, chór daje koncert, albo po prostu są śpiewane pieśni z Bohohłaśnika?
Jasne, mi samej brakuje np. niektórych paschalnych śpiewów po polsku, tych starych np. wywodzącego się z tropu "Chrystus zmartwychwstan jest".

A odwołując się po kolei:
1. Tak wątek językowy jest tu gdzie indziej na froum, więc krótko:
a) język liturgicnzy inny niż niewernakularny nie jest wyznacznikiem czegoś
b) język kazań już jakimś wyznacznikiem i znakiem jest.

2. Z kalendarzem zgoda. Czynik antymisyjny i antypolski, za to pro"ruski", na zasadzie "odseparujmy się jeszcze bardziej" lub "nie zatraćmy swojej tożsamości [jakakolwiek by ona nei była], to miejmy kalendarz inny od państwowego". ale nie powinnam się w tym teamacie wypowiadać, wiec nie rozwinę.

3. Z tymi pieśnia coś wyżej napisałam. Jeśli chodzi o Boże Narodzenei, to zalezy od parafii - w mojej są też śpiewane polskie kolędy, przez chór, kler, parafian...

Też fakt, że rzadko pojawiają się elementy biało-czerwone (nie mówię tu o kontekście paschalnym) w kontekście cerkiewnym...

"Cerkiew w Ameryce" - cóż, prawosławie wśród Eskimosów dobrze się przyjęło. Jeśli zaś chodzi o nie tubylców, amerykańskość jest czymś tak płynnym, że prawosławie może w minimalnym stopniu, ale też ją tworzy.

Słowacja - fakt, tam bardziej są Rusnacy, ale w Czechach akurat jest grupa prawosławnych Czechów już tam od iluś pokoleń, mają i cs i czeski w służbach... Biorąc pod uwagę też historię Moraw, to prawosławie jest tam elementem rodzimym.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 13 kwie 2018, 11:41

kaeru pisze:Interpretuje.

Co jest mało logiczne bo, po pierwsze, uzależnia możliwość świętowania Wielkanocy od innej religii. Po drugie, nie uwzględnia reform w judaizmie po upadku Świątyni i tego, że oni mogą teraz świętować Paschę zupełnie nie tak, jak za czasów Chrystusa. To tak, jakby na podstawie obserwacji baptystów opisywać kult religijny u prawosławnych.

Tylko Pascha Nowego Testamentu powinna wypadać po tej Starego, i zawsze będzie miała z nią związek, to wynika nawet z czytań ST Wielkiej Soboty.

Fakt, że reform nie uwzględnia, ale nawet i tak - najwyżej Pascha NT wypadnie w ostatnich dniach ST, więc patrząc na kwestie wydarzeń Wielkiego Tygodnia, chronologię - to jest do przyjęcia.

januszek787

Postautor: januszek787 » 14 kwie 2018, 19:33

zefciu pisze:
januszek787 pisze:
Język był tylko argumentem na poparcie mojej hipotezy.
Kiepskim argumentem. CS jest dziedzictwem wszystkich Słowian. Taki argument można by np. wyciągnąć mówiąc o czasach po aneksji Gruzji, gdzie rzeczywiście wprowadzono język dla Kartwelów obcy. Jednak nie tutaj. Polski jest językiem słowiańskim.[quote]

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny język Słowian. Cyryl i Metody przełożyli grekę na CS, żeby liturgia była zrozumiała mniej lub bardziej dla plemion słowiańskich, a nie żeby tworzyć między nimi jedność kukturową czy nawet polityczną. Ale od IX wieku rzeczywistość się zmieniła. Cerkiewnosłowiański to starorosyjsko-bułgarskie narzecze, które taka Rosja czy Bułgaria ze względu na podobieństwo do swoich współczesnych języków narodowych może sobie popierać. Reprezentuje Pan tutaj XIX wieczną, opartą o mit Cyryla i Metodego ideologię panslawizmu lansowaną przez Rosję na potrzeby zbliżającej się wojny. Słowianie dziś poza genami nie mają nic wspólnego. Ba, historia pokazała, że niby tak ze sobą bliscy, ale wojowali prawie cały czas. Bardziej zjednoczeni byliśmy w czasach przedchrześcijańskich, kiedy nie wykształciliśmy byli jeszcze państw. Dopiero potem powstały Polska, Ruś, Czechy, Słowacja pod panowaniem Węgier, Serbia, Chorwacja i Bułgaria.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 15 kwie 2018, 6:07

januszek787 pisze:Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny język Słowian. Cyryl i Metody przełożyli grekę na CS, żeby liturgia była zrozumiała mniej lub bardziej dla plemion słowiańskich, a nie żeby tworzyć między nimi jedność kukturową czy nawet polityczną.
Może masz rację. Tzn nie wiem dokładnie, jakie i czy w ogóle jakieś cele polityczne mieli święci bracia z Salonik i jak sobie wyobrażali polityczne skutki swojej działalności. Ale ja mówię o efektach. A efekt jest taki, że mamy język, który każdy słowianin może na równi uważać za swoje dziedzictwo.
Cerkiewnosłowiański to starorosyjsko-bułgarskie narzecze, które taka Rosja czy Bułgaria ze względu na podobieństwo do swoich współczesnych języków narodowych może sobie popierać.
A dlaczego Polska nie może? Pod pewnymi względami ten język jest bardziej podobny do polskiego niż do rosyjskiego.
Reprezentuje Pan tutaj XIX wieczną, opartą o mit Cyryla i Metodego ideologię panslawizmu lansowaną przez Rosję na potrzeby zbliżającej się wojny.
Nie wydaje mi się, żeby grecki leśny bożek reprezentował tutaj ideologię panslawizmu. Ale nawet gdyby, to co mnie ten fakt obchodzi?
Słowianie dziś poza genami nie mają nic wspólnego.
Jakimi znowu genami? Nie ma żadnych „genów słowiańskich”, które by determinowały, kto jest słowianinem, a kto nie. To jest rasistowska brednia.
Bardziej zjednoczeni byliśmy w czasach przedchrześcijańskich, kiedy nie wykształciliśmy byli jeszcze państw.
Plusquamperfectum. Szacun!

Piotr

Postautor: Piotr » 17 kwie 2018, 8:29

Nie fałszujmy rzeczywistości. Można mieć różne opinie na ten temat, ale chociaż nie podważajmy faktów. Pamiętam lata 90 XX wieku, a także początek tego wieku w Białymstoku. Wszystkie możliwe kazania, komunikaty, a nawet życzenia były wypowiadane przez duchownych podobno polskiego kościoła, tylko w j. języku rosyjskim. 70 lat po uzyskaniu autokefalii!! Zresztą jeszcze w tym roku uczestniczyłem w nabożeństwach sprawowanych tylko w jsc, w których starszy kapłan wygłaszał kazanie w j. rosyjskim, pełnym słówek z tak zwanego j. prostego/podlaskiego.

Ten temat był kilka lat temu poruszany w Kurierze Porannym.

http://www.poranny.pl/wiadomosci/hajnow ... ,id,t.html

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 17 kwie 2018, 9:04

Piotr pisze:Ten temat był kilka lat temu poruszany w Kurierze Porannym.
Już raz ten artykuł o duchownym co miał dwa metry i we wszystkim się zgadzał z Twoimi tezamy wklejałeś.

Piotr

Postautor: Piotr » 17 kwie 2018, 12:56

zefciu pisze:
Piotr pisze:Ten temat był kilka lat temu poruszany w Kurierze Porannym.
Już raz ten artykuł o duchownym co miał dwa metry i we wszystkim się zgadzał z Twoimi tezamy wklejałeś.

ja się nie wypowiadam na temat sytuacji cechującej prawosławie w Wielkopolsce, więc moim zdaniem Ty nie powinien się wypowiadać na temat sytuacji cechującej prawosławie na Podlasiu. Wyraźnie napisałem o duchownych z Białegostoku i okolic, którzy na ogół głoszą kazania w języku rosyjskim. Nie masz o tym pojęcia bo tutaj nie mieszkasz, nie dotyczy Ciebie to, ale oczywiście jako pierwszy musiałeś się do mojej opinii odnieść. Na dodatek odnosząc się do wątku pobocznego. Swoją drogą nie wiem, skąd wziąłeś te 2 metry... Poza tym jesteś konwertytą i jak większość konwertytów cechuje Ciebie totalny fundamentalizm. Jak pojawia się jakaś informacja sprzeczna z Twoimi poglądami to natychmiast ją odrzucasz i uważasz, że jest nieprawdziwa. Gdy W. Misijuk powołując się na książkę historyka stwierdził, że to Kościół Katolicki sprzeciwił się przejściu z jsc na polski, oraz z kalendarza gregoriańskiego na nowojuliański to od razu stwierdziłeś, że to nieprawda. Ja nie wiem czy to prawda, czy nie. Poza tym generalnie uważam, że jakaś kultura osobista wymaga, aby np. podejmując pracę w danym przedsiębiorstwie po kilku tygodniach jej wykonywania nie pouczać ludzi, którzy w nim pracują np. 20 lat. A Ty się tak zachowujesz.
U Ciebie wszystko jest proste, czarno-białe.
Ja nie wiem dlaczego wielu duchownych PAKP głosi kazania, itp w j. rosyjskim. Ale faktem jest, że takie zjawisko ma miejsce.

Wróć do „Forum otwarte”