Małżeństwo po raz drugi

Dział dla wszystkich (wierzących i niewierzących). Obowiązuje szacunek do prawosławnej wiary.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Victoria

Małżeństwo po raz drugi

Postautor: Victoria » 06 lis 2017, 21:29

Mam pytanie dotyczące sakramentu małżeństwa. Jestem osobą rozwiedzioną (rozwód cywilny). Zawarłam drugi ślub cywilny z mężczyzną wyznania rzymskokatolickiego (też rozwodnik, rozwód cywilny). Dowiedzieliśmy się, że jest możliwość wzięcia ślubu w cerkwi. Jestem osobą wyznania prawosławnego. Jak wygląda cała procedura oraz sama ceremonia? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedz.

kaeru

Re: Małżeństwo po raz drugi

Postautor: kaeru » 06 lis 2017, 22:09

A po co pani ten niby ślub?

Victoria

Postautor: Victoria » 07 lis 2017, 8:18

Nie będę odpowiadać na takie pytanie, bo jest ono nie na miejscu. W swoim poście wyraziłam się wystarczająco jasno i postawiłam konkretne pytanie.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 07 lis 2017, 8:36

Jeśli chodzi o uzyskanie zezwolenia na ślub, to najlepiej kontaktować się z kapłanem. Natomiast co do obrzędu, to tutaj są polskie tłumaczenia:
http://liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=33
obrzęd "powtórnego koronowania" różni się od "normalnego" ślubu tym, że pewne modlitwy zastąpione są modlitwami pokutnymi.

Victoria

Postautor: Victoria » 07 lis 2017, 8:41

Bardzo dziękuję za odpowiedz.

kaeru

Postautor: kaeru » 07 lis 2017, 10:39

zefciu pisze:Jeśli chodzi o uzyskanie zezwolenia na ślub, to najlepiej kontaktować się z kapłanem. Natomiast co do obrzędu, to tutaj są polskie tłumaczenia:
http://liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=33
obrzęd "powtórnego koronowania" różni się od "normalnego" ślubu tym, że pewne modlitwy zastąpione są modlitwami pokutnymi.

Ciekawe czy w ogóle obrzęd drugiego ślubu będzie brany pod uwagę.

Victoria

Postautor: Victoria » 07 lis 2017, 11:19

Nie wiem skąd takie negatywne nastawienie do mojej osoby.

bert04

Postautor: bert04 » 07 lis 2017, 12:24

Victoria pisze:Nie będę odpowiadać na takie pytanie, bo jest ono nie na miejscu. W swoim poście wyraziłam się wystarczająco jasno i postawiłam konkretne pytanie.

Chyba nie do końca, zabrakło informacji, czy śluby obu osób były też "tylko cywilne", czy jednak sakramentalne w obu konfesjach. Jeżeli to drugie, to zwłaszcza w przypadku aktualnego, nazwijmy to, cywilnego małżonka powstaje ciekawa i pewnie skomplikowana kwestia, jak Cerkiew traktuje "byłe" śluby katolickie i kwestie ich rozejść. Będzie odsyłała do sądu katolickiego, zdejmie błogosławieństwo czy też potraktuje katolickie sakramenty jako nie-sakramenty? (Jak PAKP traktuje "byłe" śluby PAKP trochę wiem, jak KRK traktuje "byłe" śluby KRK i PAKP - także)

Jeżeli katolickiego ślubu katolika nie było, to pytania też nie było.

Victoria

Postautor: Victoria » 07 lis 2017, 12:49

Faktycznie nie zamieściłam informacji o poprzednich naszych ślubach. Z moim poprzednim mężem miałam ślub cerkiewny i dlatego napisałam, że rozwód mamy cywilny. Mój aktualny mąż, z którym mam ślub cywilny, też miał ślub kościelny. Gdybyśmy nie mieli ślubów nazwijmy to "kościelnych" nie byłoby pytania o "drugi ślub", dla mnie to było logiczne.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 07 lis 2017, 17:06

Victoria pisze:Faktycznie nie zamieściłam informacji o poprzednich naszych ślubach. Z moim poprzednim mężem miałam ślub cerkiewny i dlatego napisałam, że rozwód mamy cywilny.

No to jeżeli lokalny biskup nie zdjął błogosławieństwa poprzedniego związku to o drugim ślubie nie ma nawet mowy.

Victoria pisze:Mój aktualny mąż, z którym mam ślub cywilny, też miał ślub kościelny. Gdybyśmy nie mieli ślubów nazwijmy to "kościelnych" nie byłoby pytania o "drugi ślub", dla mnie to było logiczne.

I tutaj również może być problem, ale to już do baciuszki(biskupa) pytanie czy uzna sakrament.

Wróć do „Forum otwarte”