Prosforki

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, Lukasz, KłopotliwaOwieczka

Jacek

Prosforki

Postautor: Jacek » 13 lut 2017, 19:27

Mam pytanie co się robi w Cerkwi w Grecji po skończeniu Liturgii z cząsteczkami wyciętymi z prosfory w trakcie Proskomidii (oczywiście z wyjątkiem tej która trafia do czaszy). Pozdrawiam serdecznie

kaeru

Re: Prosforki

Postautor: kaeru » 13 lut 2017, 20:37

O ile dobrze obiło mi się o uszy, wkłada się je do kielicha po udzielaniu Eucharystii wiernym. Widziałem to również w niektórych miejscach w Polsce (albo mi się tak wydaje).

Awatar użytkownika
Lukasz

Postautor: Lukasz » 14 lut 2017, 9:51

Zgadza się @kaeru
Kapłan wysypuje z diskosu do czaszy wszystkie pozostające na nim cząsteczki wyjęte podczas proskomidii, mówiąc słowa:
Obmyj, Panie, grzechy tych, którzy zostali tu wspomnieni, Najczcigodniejszą Krwią Twoją, modlitwami świętych Twoich, amen.

Za: Boska Liturgia Świętego Ojca Naszego Jana Chryzostoma, Warszawa 2001 r.
Pożywiom, uwidim

kaeru

Postautor: kaeru » 14 lut 2017, 15:07

Lukasz pisze:Zgadza się @kaeru
Kapłan wysypuje z diskosu do czaszy wszystkie pozostające na nim cząsteczki wyjęte podczas proskomidii, mówiąc słowa:
Obmyj, Panie, grzechy tych, którzy zostali tu wspomnieni, Najczcigodniejszą Krwią Twoją, modlitwami świętych Twoich, amen.

Za: Boska Liturgia Świętego Ojca Naszego Jana Chryzostoma, Warszawa 2001 r.

Mogę się mylić, ale w tradycji rosyjskiej robi się to po przyjęciu Eucharystii przez kapłana. I taka jest dominująca w Polsce.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 14 lut 2017, 20:22

Nie. Cząsteczki wsypuje się po Eucharystii wiernych.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

kaeru

Postautor: kaeru » 14 lut 2017, 21:49

Zdaje się, ma pan rację. Nie wiem, skąd mi się to wzięło.

Hiob

Postautor: Hiob » 18 lut 2017, 16:01

Pewnie stąd, że jeśli by je wrzucić do kielicha przed komunią wiernych, to można byłoby komuś dać cząsteczkę tej prosforki zamiast Ciała Chrystusa... A tak nie ma wątpliwości, że każdy przyjmuje i Ciało i Krew Chrystusa.

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”