Prawosławie i Pierwsza Komunia

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, Lukasz, KłopotliwaOwieczka

bunnies_can_fly

Prawosławie i Pierwsza Komunia

Postautor: bunnies_can_fly » 07 maja 2017, 19:14

Witam w moim pierwszym poscie :) I mam pytanie:
W jaki sposób prawosławni rodzice (i ich dzieci) radzą sobie w okresie "pierwszokomunijnym"? Mam na myśli zwłaszcza rodziny żyjące w diasporze, gdzie osoba innego wyznania niż rzymskokatolickie to egzotyka? Czy dzieci nie spotykają jakieś nieprzyjemności z tego powodu, że nie uczestniczą w tych uroczystościach i przygotowaniach do nich? Czy nie czują się z tego powodu "wykluczone"? A może osoby dziś już dorosłe mają jakieś wspomnienia z tego okresu?

zefciu

Re: Prawosławie i Pierwsza Komunia

Postautor: zefciu » 08 maja 2017, 9:11

Jedną z metod "radzenia" jaką widzę w Poznaniu jest organizowanie uroczystości z okazji pierwszej spowiedzi dziecka. Wielu patrzy na to krzywym okiem, ale jest to zrozumiałe dążenie.

kaeru

Postautor: kaeru » 08 maja 2017, 17:20

Zrozumiałe w jakim sensie?

Zrozumiałe jest, że katolicy cieszą się, że ich dzieci zaczynają otrzymywać katolicką eucharystię. A prawosławni robią imprezy, bo ich dzieci grzeszą?

Ja naprawdę rozumiem potrzebę u dziecka podobnej imprezy, bo inni mają. No ale nie z takiego bezsensownego powodu. To już nie można ot tako drona dać

Awatar użytkownika
Focjusz

Postautor: Focjusz » 08 maja 2017, 20:25

kaeru pisze:Ja naprawdę rozumiem potrzebę u dziecka podobnej imprezy, bo inni mają. No ale nie z takiego bezsensownego powodu. To już nie można ot tako drona dać

Potrzeba akceptacji jest dla dziecka bardzo ważna, dzieci zaś są wobec siebie nawzajem bardzo okrutne, albo raczej mogą być. Te dwa czynniki dodane tworzą właśnie potrzebę, która nie jest bezsensowna, pomijając, że pierwszą spowiedź można spokojnie postrzegać jako co najmniej sensowną przyczynę do choćby skromnego świętowania.

zefciu

Postautor: zefciu » 09 maja 2017, 4:51

kaeru pisze:Zrozumiałe w jakim sensie?
No w takim, w jakim napisał bunnies_can_fly. W sensie społeczno-kulturowym. Mnie też się ten zwyczaj średnio podoba, ale cóż. "Pasje" też pasują do prawosławnej liturgiki jak pięść do nosa, ale nie można mówić, że nie było powodów ich wprowadzenia.
Zrozumiałe jest, że katolicy cieszą się, że ich dzieci zaczynają otrzymywać katolicką eucharystię. A prawosławni robią imprezy, bo ich dzieci grzeszą?
Nie bo grzeszą, tylko po przystępują do sakramentu spowiedzi. Spowiedź to coś dobrego, a nie coś złego przecież.
To już nie można ot tako drona dać
:D

bert04

Postautor: bert04 » 09 maja 2017, 8:15

zefciu pisze:W sensie społeczno-kulturowym.

Także w sensie psychologiczno-rozwojowym. Natura ludzka potrzebuje pewnych "kamieni milowych" na drodze wychodzenia z dzieciństwa i wchodzenia w dorosłość. Inicjacja, jak mawiają fachowcy. Serio ma to być tylko matura z polskiego i matmy oraz obowiązkowa studniówka? Postrzyżyny były za Piastów, nie wiem jak to we wschodnim słowiaństwie było. Niemniej inicjacja religijna to IMHO coś dobrego. I tu mści się nieco cerkiewna doktryna bierzmowania i komunii niemowląt.

PS: Na marginesie (sorry za kolejną dygresję), ostatnio byłem świadkiem przystąpienia osoby dorosłej do KRK. I tam po chrzcie następowało najpierw bierzmowanie a potem Komunia. Czyli w takiej kolejności, jak to czynią prawosławni u dzieci.

"Pasje" też pasują do prawosławnej liturgiki jak pięść do nosa, ale nie można mówić, że nie było powodów ich wprowadzenia.

A co to są Pasje i jakie powody były?

Poza tym żydzi też przejęli część zwyczajów Hannuki z "Gwiazdki", a nie widzą w tym jakoś specjalnie utraty tożsamości. Ba, nawet część muzułmanów w Europie to kopiuje.

To już nie można ot tako drona dać
:D

No można też żonie kwiaty dawać bez okazji. Ale jednak urodziny czy rocznica ślubu to też takie szczególne daty. Nie dezawuowałbym prezentów, to od rodziców zależy, co zostanie dziecku bardziej w pamięci, na co będzie się bardziej cieszyć.

kaeru

Postautor: kaeru » 09 maja 2017, 9:04

bert04 pisze: Niemniej inicjacja religijna to IMHO coś dobrego. I tu mści się nieco cerkiewna doktryna bierzmowania i komunii niemowląt.

Tylko jest pewien mały problem, że ani to zgodne z praktyką pierwotną, ani z Ewangelią. I prowadzi do dalszych mało pozytywnych praktyk, jak nieudzielanie eucharystii osobom niepełnosprawnym umysłowo.

zefciu

Postautor: zefciu » 09 maja 2017, 10:53

bert04 pisze:A co to są Pasje
Powieczerze z niedzieli na poniedziałek z czytaniem Ewangelii pasyjnej.
i jakie powody były?
Takie, że niektórzy prawosławni łazili na podobne nabożeństwa do katolików.

Awatar użytkownika
Lukasz

Postautor: Lukasz » 22 maja 2017, 8:02

Pierwsza spowiedź w cerkwi :)

W szóstą niedzielę po Wielkanocy w lubińskiej Cerkwi odbyła się pierwsza spowiedź dzieci lubińskiej parafii, uczniów klas drugich szkół podstawowych. Uroczystość rozpoczęto modlitwą, podczas której dzieci przystąpiły do Świętego Sakramentu Spowiedzi, po czym wszyscy wzięli udział w Świętej Boskiej Liturgii. Tego roku do Sakramentu I Spowiedzi przystąpiło trzynaścioro młodych parafian. Wsparci duchową opieką i modlitwą razem ze swoimi rodzicami przeżywali swój świąteczny dzień, łącząc się w jedności eucharystycznej. Na zakończenie proboszcz parafii złożył najmłodszym parafianom najserdeczniejsze życzenia Bożego Błogosławieństwa i Bożej Opieki na długie i szczęśliwe lata, wręczając każdemu uczestnikowi tegorocznego święta Ikonę Matki Bożej Kazańskiej wraz z modlitewnikiem, aby w swym modlitewnym życiu zawsze doświadczali radości Bożej Opieki i Niebiańskiego Błogosławieństwa.

Obrazek
http://www.lubin.cerkiew.pl/parafia/uro ... ej-cerkwi/
Pożywiom, uwidim

bert04

Postautor: bert04 » 22 maja 2017, 13:53

Ja tam jestem ostatni, który by innym takiej uroczystości żałował. A jednak, fotografia chyba jest bardziej wymowna, niż wszystkie opisy. Śliczne te sukienki...

Nie obawiacie się, że po tej Wcale-Nie-Pierwszej-Komunii będzie jeszcze procesja Wcale-Nie-Bożego-Ciała? Z sypaniem kwiatów itd...

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”