Modlitwy do części ciała Pana Jezusa

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, Lukasz, KłopotliwaOwieczka

Awatar użytkownika
aybige

Modlitwy do części ciała Pana Jezusa

Postautor: aybige » 04 cze 2017, 10:22

Tytuł tematu nie wygląda elegancko, ale nie miałam pojęcia, jak to inaczej sformułować.

Dlaczego prawosławni nie praktykują modlitw do części ciała Pana Jezusa? Chodzi mi o coś takiego jak katolickie "Anima Christi", "Litania do Najświętszej Głowy Pana Jezusa" czy "Litania do Najdroższe Krwi Chrystusa"?

I pytanie poboczne: czy prawosławni adorują Krzyż, czy mają pieśni takie jak np. "Hymn ku czci Krzyża Świętego", "Dobranoc, Głowo Święta" i wiele innych śpiewanych w okresie wielkopostnym?

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Re: Modlitwy do części ciała Pana Jezusa

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 04 cze 2017, 20:31

aybige pisze:Tytuł tematu nie wygląda elegancko, ale nie miałam pojęcia, jak to inaczej sformułować.

Dlaczego prawosławni nie praktykują modlitw do części ciała Pana Jezusa? Chodzi mi o coś takiego jak katolickie "Anima Christi", "Litania do Najświętszej Głowy Pana Jezusa" czy "Litania do Najdroższe Krwi Chrystusa"?

Bo Chrystus jest cały ;) Ja z kolei nie pojmuję, jak można Chrystusa czy Bogurodzicę dzielić na "części". Takie rozczłonkowanie może prowadzić do dziwnych, a może i niebezpiecznych kultów. Trochę trąci pogaństwem.

aybige pisze:I pytanie poboczne: czy prawosławni adorują Krzyż, czy mają pieśni takie jak np. "Hymn ku czci Krzyża Świętego", "Dobranoc, Głowo Święta" i wiele innych śpiewanych w okresie wielkopostnym?

Adorujemy. Na przykład trzecia niedziela Wielkiego Postu zwie się Krzyżopokłonną (cs. Krestpokłonną) - już nazwa wskazuje, że wówczas na środku świątyni jest Krzyż, wierni przed nim biją pokłon i całują go. Również na koniec każdej Liturgii wierni podchodzą do kapłana, który trzyma krzyż, by ten krzyż ucałować.

Wspomniane pieśni są nie tyle wielkopostne, co pasyjne (wielkotygodniowe). A Wielki Post przygotowuje do Wielkiego Tygodnia, sam w sobie nie jest okresem pasyjnym.
We wspomnianą trzecią niedzielę Wielkiego Postu jest hymn, znany również na Zachodzie: Krzyżowi Twemu pokłon oddajemy i Święte Zmartwychwstanie Twoje wysławiamy.

Również w ramach modlitw wieczornych odmawiana jest modlitwa do Krzyża Świętego.

Także święto Podwyższenia Krzyża (14 września) ma charakter adoracji - też jest uroczyste wyniesienie krzyża na środek cerkwi, także się bije pokłony i całuje, ponadto jest wtedy obrzęd podwyższenia Krzyża, na pamiątkę tego, czego dokonali święci Helena i Konstantyn.

Także, na te dwa święta (ale też na inne okazje, np. poświęcenie wody) śpiewane są hymny o Krzyżu.

Awatar użytkownika
aybige

Postautor: aybige » 05 cze 2017, 17:21

KłopotliwaOwieczka pisze:Bo Chrystus jest cały ;) Ja z kolei nie pojmuję, jak można Chrystusa czy Bogurodzicę dzielić na "części". Takie rozczłonkowanie może prowadzić do dziwnych, a może i niebezpiecznych kultów. Trochę trąci pogaństwem.

Jeśli mam być szczera, to pomimo że jestem katoliczką, także tego nie rozumiem. Niektóre z tych modlitw stały się popularne w Kościele stosunkowo niedawno, np. "Litania do Najświętszej Głowy Pana Jezusa". Uczestniczyłam kiedyś w jakimś nabożeństwie, podczas którego ją odmawiano. Byłam trochę skonsternowana.

KłopotliwaOwieczka pisze:Adorujemy. Na przykład trzecia niedziela Wielkiego Postu zwie się Krzyżopokłonną (cs. Krestpokłonną) - już nazwa wskazuje, że wówczas na środku świątyni jest Krzyż, wierni przed nim biją pokłon i całują go. Również na koniec każdej Liturgii wierni podchodzą do kapłana, który trzyma krzyż, by ten krzyż ucałować.

Jaki jest powód, dla którego prawosławni nie modlą się do części ciała Pana Jezusa, a praktykują adorację Krzyża? To nie złośliwość czy ironia z mojej strony - po prostu jak nie rozumiem sensu takich modlitw jak "Litania do Najświętszej Głowy Pana Jezusa", tak nie mogę pojąć, w jakim celu bije się pokłony przed Krzyżem, ponieważ dla mnie to prawie jedno i to samo tzn. pomija się Pana Jezusa, a czci się coś innego.

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 05 cze 2017, 21:32

aybige pisze:
KłopotliwaOwieczka pisze:Adorujemy. Na przykład trzecia niedziela Wielkiego Postu zwie się Krzyżopokłonną (cs. Krestpokłonną) - już nazwa wskazuje, że wówczas na środku świątyni jest Krzyż, wierni przed nim biją pokłon i całują go. Również na koniec każdej Liturgii wierni podchodzą do kapłana, który trzyma krzyż, by ten krzyż ucałować.

Jaki jest powód, dla którego prawosławni nie modlą się do części ciała Pana Jezusa, a praktykują adorację Krzyża? To nie złośliwość czy ironia z mojej strony - po prostu jak nie rozumiem sensu takich modlitw jak "Litania do Najświętszej Głowy Pana Jezusa", tak nie mogę pojąć, w jakim celu bije się pokłony przed Krzyżem, ponieważ dla mnie to prawie jedno i to samo tzn. pomija się Pana Jezusa, a czci się coś innego.

Krzyż to osobna rzecz, to nie część Chrystusa, więc w żaden sposób nie można tego zrównywać. O Krzyżu nie raz pisał apostoł Paweł, choćby w liście do Galatów (6, 14) Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata czy pierwszym liście do Koryntian (1, 18): Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.

Jak się wczytamy w te fragmenty, to już to dużo wyjaśnia. Dlatego często w prawosławnych modlitwach pojawia się wezwanie "Mocą życiodajnego Drzewa Krzyża".

Krzyż to narzędzie naszego Zbawienia, po prostu. To na Nim Wcielony Syn Boży umarł, by zstąpić do Otchłani, i dźwignąć z niej rodzaj ludzki, otworzyć bramy Raju Zmartwychwstaniem. Dlatego też mówimy "Pascha Krzyżowa". O wartości Krzyża mówił też sam Chrystus. Zatem, gdy czcimy Krzyż, czcimy też i Chrystusa, wcale Go nie pomijamy. Czcząc Krzyż, czcimy istotę Zbawienia.

Zachęcam do wczytania się także w teksty liturgiczne święta Podwyższenia Krzyża oraz ]Niedzieli Krzyżopokłonnej (od str. 32, http://www.liturgia.cerkiew.pl/pages/Fi ... ydzien-iii[1].pdf), a także synaksarionem (objaśnieniem liturgicznym) tej niedzieli.

Nektariusz

Postautor: Nektariusz » 06 cze 2017, 17:28

Na krzyżu dokonało się przebóstwienie upadłej ludzkiej natury, a więc dokonało się nasze odkupienie. Oczywiście nie wiemy dlaczego dokonało się to akurat na krzyżu i dlaczego tak, a nie inaczej. Tego nam Bóg nie objawił. Wiemy jedno - to miało miejsce właśnie wtedy. To właśnie wtedy zrealizowała się misja Chrystusa. Oddając cześć krzyżowi oddajemy cześć ofierze Chrystusa.

Awatar użytkownika
aybige

Postautor: aybige » 06 cze 2017, 18:07

Dziękuję za odpowiedzi - rozjaśniły mi nieco to zagadnienie, ponieważ wcześniej sądziłam, że wspomniane przeze mnie katolickie modlitwy i adoracja Krzyża sprowadzają się do tego samego, a teraz widzę różnicę. :)

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”