Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Dział dla wszystkich (wierzących i niewierzących). Obowiązuje szacunek do prawosławnej wiary.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Awatar użytkownika
zefciu

Re: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Postautor: zefciu » 17 kwie 2018, 13:21

Piotr pisze:ja się nie wypowiadam na temat sytuacji cechującej prawosławie w Wielkopolsce, więc moim zdaniem Ty nie powinien się wypowiadać na temat sytuacji cechującej prawosławie na Podlasiu.
A czy ja się wypowiadam na temat sytuacji cechującej prawosławie na Podlasiu? Wypowiadam się na temat wklejania pisanych przez religijnych analfabetów artykulików, które powołują się na jakieś niejasne autorytety duchownych, którzy podobno są wysocy.
Swoją drogą nie wiem, skąd wziąłeś te 2 metry
No to może 190 cm. Nie jest napisane ile dokładnie miał wzrostu ten duchowny. Jest o tym, że był wysoki. I najwyraźniej ten fakt był ważny, skoro o nim napisano.
Poza tym jesteś konwertytą i jak większość konwertytów cechuje Ciebie totalny fundamentalizm.
I jeszcze ad personam. A gdzie ten totalny fundamentalizm się wyraża, nie wskażesz. Ja akurat nie mam problemu z dostosowaniem się do wymagań, jakie mają moi bracia w wierze.
Jak pojawia się jakaś informacja sprzeczna z Twoimi poglądami to natychmiast ją odrzucasz i uważasz, że jest nieprawdziwa. Gdy W. Misijuk powołując się na książkę historyka stwierdził, że to Kościół Katolicki sprzeciwił się przejściu z jsc na polski, oraz z kalendarza gregoriańskiego na nowojuliański to od razu stwierdziłeś, że to nieprawda.
Bo ta informacja brzmiała pokracznie i nie miała sensu. Być może zabrakło jej jakiegoś kontekstu, ale to nie jest moja wina.
Ja nie wiem czy to prawda, czy nie.
Skoro autoryatywnie cytujesz, to znaczy, iż uważasz, że to prawda.
Poza tym generalnie uważam, że jakaś kultura osobista wymaga, aby np. podejmując pracę w danym przedsiębiorstwie po kilku tygodniach jej wykonywania nie pouczać ludzi, którzy w nim pracują np. 20 lat. A Ty się tak zachowujesz.
Fakt, że musisz się odwoływać do tak żałosnych, personalnych argumentów tylko potwierdza, że nie masz żadnych lepszych.
Pomijam już fakt, że to Ty zajmujesz się tutaj pouczaniem całej polskiej Cerkwi. Ja jedynie tłumaczę Ci, czemu Twoje zarzuty mogą być chybione. Jeśli zaś Cerkiew w Polsce podejmie decyzję o zmianie języka liturgicznego na polski, to nikogo nie będę pouczał.
U Ciebie wszystko jest proste, czarno-białe.
Nie. To właśnie Ty się posługujesz prostymi, czarno-białymi kategoriami. Polski - zrozumiały. Słowiański – niezrozumiały. Nowojuliański – nasz. Juliański – ruski. Itp. Nie dostrzegasz zniuansowanej sytuacji, że ktoś może np. kochać polską cerkiew i kochać też język słowiański. Nie dostrzegasz, że ktoś może np. mieć inne niż ślepe posłuszeństwo Moskwie powody, by używać Starego Stylu.

Piotr

Postautor: Piotr » 17 kwie 2018, 14:26

Zapytaliśmy jednego z wysokich duchownych prawosławnych, skąd nagła decyzja w sprawie świątecznego kalendarza.

Jak przeczytałem to zdanie to od razu pomyślałem o wysoko postawionym prawosławnym duchownym, a nie człowieku słusznego wzrostu. Według mnie autor źle to zdanie sformował. Ale ten tekst nie jest najbardziej istotny.
Faktem, jest, że wielu duchownych PAKP głosi kazania, wygłasza komunikaty, składa życzenia itp. w j. rosyjskim. To jest istota. Jak ten fakt należy interpretować nie wiem. Januszek wymienia także inne przesłanki świadczące -Jego zdaniem- o związkach PAKP z Cerkwią Rosyjską, wręcz pisze o caracie. Skoro uważasz, że PAKP -nie wiem jak to sformułować- nie jest przesiąknięty żadną rosyjskością, to jak wytłumaczyć używanie j. rosyjskiego przez duchownych?
Pytanie o rosyjski jako j. kazań zostało na tej stronie zadane. Ewidentnie żadna odpowiedź nie padła.
http://www.typo3.cerkiew.pl/index.php?i ... zi&faq=338

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 17 kwie 2018, 14:51

Może po prostu to się w głowie nie mieścić ludziom, że "większa połowa" wcale nie chce zmiany języka liturgii czy też kazań. Kilka ankiet na "fejsbuku" ( mało reprezentatywny przykład :oops: innych nie ma ) pokazało, że żadnej większości co to nic nie rozumie z nabożeństw i chce prawdziwie polskiejZPolskiPL liturgii w języku ojczystym oraz prawdziwego polskiegoZPolskiPL kalendarza liturgicznego nie ma.

A jeszcze co do tego języka rosyjskiego na liturgiach ?? Jeżeli wszędzie króluje język rosyjski i wszyscy duchowni się nim posługują a nikt jego nie rozumie, to czemu tylko podczas wizyty Patriarchy Cyryla był tłumacz ??

Pytanie o rosyjski jako j. kazań zostało na tej stronie zadane. Ewidentnie żadna odpowiedź nie padła.
http://www.typo3.cerkiew.pl/index.php?i ... zi&faq=338

Nie dość, że analfabeta rosyjski to jeszcze polski. "Wall of teks" pod pytaniem to nie odpowiedź ?? Ohh wait spodziewałeś się innej wiem.

Edit: Proszę jak coś przenieść post do innego tematu bo w sumie tutaj chyba nie pasuje.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 17 kwie 2018, 15:07

Piotr pisze:Jak przeczytałem to zdanie to od razu pomyślałem o wysoko postawionym prawosławnym duchownym, a nie człowieku słusznego wzrostu.
Ale „wysoko postawiony prawosławny duchowny” to nic nie znaczy. To mógł być każdy, a mogła być osoba przez autora zupełnie zmyślona.
Skoro uważasz, że PAKP -nie wiem jak to sformułować- nie jest przesiąknięty żadną rosyjskością
A ja nie twierdziłem, że żadnej rosyjskości w polskiej cerkwi nie ma. Znowu atakujesz jakieś chochoły.

Smokepsv pisze:Kilka ankiet na "fejsbuku" ( mało reprezentatywny przykład :oops: innych nie ma )
Ależ są. W Poznaniu ś. p. Władyka Szymon rozwiązał spór o kalendarz prosto. Służymy Liturgię Bożego Narodzenia dwa razy. Raz według nowego, raz według starego stylu. A parafianie niech głosują nogami. No i ja byłem według nowego. I było biednie. Według starego – ludzie nie mieścili się ponoć w cerkwi. No i został stary. Dla mnie to mało wygodne, bo większość mojej rodziny to katolicy, ale cóż mi zrobić?

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 17 kwie 2018, 17:05

zefciu pisze:Ależ są. W Poznaniu ś. p. Władyka Szymon rozwiązał spór o kalendarz prosto. Służymy Liturgię Bożego Narodzenia dwa razy. Raz według nowego, raz według starego stylu. A parafianie niech głosują nogami. No i ja byłem według nowego. I było biednie. Według starego – ludzie nie mieścili się ponoć w cerkwi. No i został stary. Dla mnie to mało wygodne, bo większość mojej rodziny to katolicy, ale cóż mi zrobić?

Mi nic udowadniać nie trzeba. W Białymstoku ( a właściwie na Podlasiu tam gdzie istnieje taka konieczność ) "większość" polskojęzyczna ma możliwość uczestniczenia w takiej liturgii na jaką ma ochotę.

Tak zupełnie na marginesie i raczej żartem to te krzykliwe głosy PrawdziwychPrawosławnychZPolski wyglądają mi na jakąś krecią akcję jakiegoś jezuity :lol: Takie wyrabianie sobie przedpola na jakąś większą i bardziej zorganizowaną akcję ( nowego rodzaju unie ). Tylko już niech nikt nie bierze tego na poważnie i się nie obraża :mrgreen:

Piotr

Postautor: Piotr » 22 kwie 2018, 18:00

Smokepsv pisze:
A jeszcze co do tego języka rosyjskiego na liturgiach ?? Jeżeli wszędzie króluje język rosyjski i wszyscy duchowni się nim posługują a nikt jego nie rozumie, to czemu tylko podczas wizyty Patriarchy Cyryla był tłumacz ??

być może duchownych nie interesuje, czy wierni ich rozumieją. Wystarczy pooglądać ,,U źródeł wiary". Jak jakiś duchowny (najczęściej biskup) głosi kazanie w języku innym niż polski zawsze na ekranie pojawia się tłumaczenie w j. polskim. Ale jak głosi w j. polskim, żadne tłumaczenie się nie pojawia. Ludzie wiedzą,że rosyjski znają nieliczni, a polski wszyscy. Nawet w Warszawie kazania są głoszone w j. rosyjskim!
Nawet sami duchowni to potwierdzają:
,, Pamiętam jak przed przyjęciem święceń wielkimi obawami napawała mnie perspektywa wysłuchiwania spowiedzi. Podobny lęk budziło pytanie, jak poprawnie głosić Słowo Boże, jak wygłaszać kazanie. Śpiewając przez kilka lat w różnych parafialnych chórach często zauważałem, że kazań nie słucham i słuchać nawet nie próbuję. Nie byłem w tym osamotniony. Chórzyści zwykle wykorzystują ów moment na "złapanie głębszego oddechu" (niektórzy wdają się nawet w ciche pogaduszki), ale z pewnością coś jeszcze przeszkadzało w odbiorze głoszonych w kazaniu treści. Doszedłem do wniosku, że to nie tylko problem mojej percepcji. Bardzo wiele zależy nie tylko od przekazywanych treści, ale także od sposobu ich przekazywania.
Na "sposób przekazu" homilii składa się wiele elementów - myślę tu o gramatyce i składni, poprawnej dykcji i intonacji, posługiwaniu się stosowną terminologią i rozmaitymi homiletycznymi "chwytami" - ale w owym czasie najbardziej niepokoił mnie sam język. Nie niepokoiłem się tym, czy będę w stanie głosić kazanie po rosyjsku, ale czy zrozumieją mnie wszyscy słuchający. Dorośli twierdzą, że nie mają z tym żadnych problemów, ale niedawno byłem świadkiem, jak po wysłuchaniu parafialnych ogłoszeń wychodzący ze świątyni parafianie, po polsku wypytywali się nawzajem: "To o której będzie jutro ta służba?"
o. Włodzimierz Misijuk
http://www.przegladprawoslawny.pl/artic ... n=587&id=8

w Polsce kazania powinny być, albo po polsku, albo nie powinno ich być wcale. Zresztą kazania w j.rosyjskim, bądź tak zwanym prostym, to de facto brak kazania. To po co one są? Po to by irytować ludzi? By niepotrzebnie wydłużać czas nabożeństwa? A może chodzi o to by cerkiew w Polsce była postrzegana jako część cerkwi rosyjskiej? Wielu duchownych narzeka, że tak jest postrzegana przez katolików i jednocześnie robi wszystko by tak było.....

kaeru

Postautor: kaeru » 23 kwie 2018, 7:08

Piotr pisze: Zresztą kazania w j.rosyjskim, bądź tak zwanym prostym, to de facto brak kazania.

Wciąż nikt mi nie był w stanie wytłumaczyć, co, jaki to jest prosty język? Hiszpański jest podobno prosty.

To po co one są? Po to by irytować ludzi? By niepotrzebnie wydłużać czas nabożeństwa? A może chodzi o to by cerkiew w Polsce była postrzegana jako część cerkwi rosyjskiej? Wielu duchownych narzeka, że tak jest postrzegana przez katolików i jednocześnie robi wszystko by tak było.....

A tu są akurat dwie rzeczy, z którymi się zgodzę.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 23 kwie 2018, 8:44

kaeru pisze:Wciąż nikt mi nie był w stanie wytłumaczyć, co, jaki to jest prosty język? Hiszpański jest podobno prosty.

Było Tobie to tłumaczone, tylko że tego nie przyjąłeś do wiadomości lub nie chciałeś przyjąć, dorabiając do tego jakąś ideologie ( Twoje prawo, ja tematu nie ciągnąłem ). Skoro jednak dalej chcesz o tym pogadać to odpowiedz mi na dwa pytania.

1. Jak moja matka mówi "kiń" to mówi po "prostemu" czy po podlasku, a jak mój ojciec mówi "kuń" to mówi po "prostemu" czy po podlasku.
2. Jak mój teść mówi "łony" to mówi po prostemu czy po podlasku, a jak ja mówię " takruk" to mówię po prostemu czy podlasku.

kaeru

Postautor: kaeru » 23 kwie 2018, 12:41

Skoro uważasz się za prostaka, to co ja mogę zrobić.

Smokepsv

Postautor: Smokepsv » 23 kwie 2018, 13:10

To za kogo się uważam to nie temat dyskusji. Możesz dyskutować z tym co napisałem a nie z tym kim jestem lub za kogo się uważam ? I tak jakoś dziwnym się wydaje niemożności odpowiedzenia dla prostaka w taki sposób aby zrozumiał.

Wróć do „Forum otwarte”