Napisy w programie ,,U źródeł wiary".

Dział, gdzie można zadawać pytania dotyczące wiary prawosławnej. Prawo odpowiedzi przysługuje wyłącznie prawosławnym.

Moderatorzy: Nektariusz, KłopotliwaOwieczka, Lukasz

Piotr

Re: Napisy w programie ,,U źródeł wiary".

Postautor: Piotr » 30 kwie 2018, 15:29

czyli uważasz, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak obowiązek szkolny do 18 roku życia?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 30 kwie 2018, 17:06

Piotr pisze:czyli uważasz, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak obowiązek szkolny do 18 roku życia?
Nie. Nie uważam. Co więcej, nie zaimplikowałem, ani nawet nie zasugerowałem czegoś takiego. Zatem nie rozumiem, dlaczego tak domagasz się języka polskiego w liturgii, skoro tego języka nie rozumiesz (wszak piszę po polsku, a Ty nieustannie wmawiasz mi, że twierdzę coś, czego nie twierdziłem). Nie lepiej domagać się jakiegoś dla Ciebie zrozumiałego?

Awatar użytkownika
KłopotliwaOwieczka
Kontaktowanie:

Postautor: KłopotliwaOwieczka » 30 kwie 2018, 20:23

Smokepsv pisze:
KłopotliwaOwieczka pisze:A ja nie rozumiem, czego nie rozumiesz, Bracie ;)

Nie rozumiem co chciałaś wyrazić tym zdaniem. Brakuje wyrazu, za dużo jest o wyraz, może podzielić na dwa zdania proste.

Uważam, że nie można porównywać kwestii napisów w programach kierowanych do mniejszości narodowych czy etnicznych, a w programie "U Źródeł Wiary", który jest programem skierowanym owszem, do mniejszości, ale religijnej. I to, że pojawiają się w nim kazania czy inne wypowiedzi po rosyjsku/rosyjskawemu,a zarazem są napisy, obrazuje stan rzeczy w niektórych parafiach PAKP, czyli: takie kazania i wypowiedzi się zdarzają, ale zarazem istnieje potrzeba ich tłumaczenia na polski, bo jakiś procent (większość?) ich nie rozumie

Mam nadzieję, że teraz jest jaśniej ;)

Smokepsv pisze:
KłopotliwaOwieczka pisze:No rozumiem, że doświadczenie i obserwacje się nie liczą ;) Niby możnaby się posłużyć ostatnim spisem powszechnym, ale dla mnie on jest niewiarygodny (wiem, jak został przeprowadzony w moim domu).

Przy tak radykalnych tezach raczej nie mogą się liczyć własne obserwacje. Rozumiesz, że równie dobrze ja mógł bym użyć swoich obserwacji jako argumentu z parafii np Tokary/Dubicze/Orla, na korzyść tezy, że wcale nikt nie chce języka polskiego w kazaniach/liturgiach/czytaniach. Przecież słysząc, że od dzisiaj będzie tylko język polski w tych parafiach, ludzie wywieźli by proboszcza na tace za wprowadzanie jakiejś nowej unii.

Tak, sytuacja w PAKP jest różnorodna. Z kolei w Sakach, nie tak daleko od Orli, ludzie chyba na polski nie narzekają, a ten pojawia się nawet we fragmentach nabożeństw.
Ale przyznaję, że nie znam się za bardzo na kwestiach podlaskich. Tzn. zapewne więcej niż przeciętny obywatel Polski, ale mniej, niż przeciętny wierny PAKP.
Ha, wiem, i znowu można zapytać, kim jest ten "przeciętny".
Smokepsv pisze:
KłopotliwaOwieczka pisze:Rozróżniam j. podlaski - nie mam nic przeciwko kazaniom w tym języku tam, gdzie jest taka potrzeba (choć z racji chyba braku pełnej standaryzacji może byc trudno o głębię i uniknięcie zapożyczeń, z drugiej strony to rodzimy język/gwara dla mieszkańców obszarów wiejskich), a j. rosyjskawy, który nie jest rodzimym tu prawie dla nikogo.

Dziwnym jest twierdzić, że się rozróżnia język podlaski ( od jak rozumiem nie podlaskiego) a jednocześnie pisać, że w cerki duchowni posługują się językiem "rosyjskawym", i to niezrozumiałym dla parafian. To wygląda na jakieś proboszczowskie samobójstwo, żeby komunikować się niezrozumiale z parafianami.
Jedyne z czym się spotkałem to adaptacja lokalnej gwary ( słówka/zwroty ) przez baciuszków, którzy pochodzą z innych regionów Podlasia/Chełmszczyzny/Podkarpacia niż dana parafia.

A takie samobójstwa się zdarzają ;) A raczej, pewnie części wiernych.. To jest obojętne, jak i inne sprawy. Trochę kwestia rezygnacji ("zawsze tak było"), czasem może braku świadomości, że można inaczej (choć to akurat może nie odnośnie języka).
Ale Podkarpacie to przecież łemkowski, inna kategoria...

Smokepsv pisze:
KłopotliwaOwieczka pisze:Warszawa - praktycznie zgoda że to nie jest centrum prawosławia, ale z drugiej strony to tu jest cerkiew metropolitarna, tu rezyduje zwierzchnik Cerkwi i tu obradują biskupi.
Jasne, że niewielu jest prawosławnych rodowitych warszawiaków (ba! niewielu jest rodowitych warszawiaków ogółem), aczkolwiek takie osoby po świecie chodzą ;)

I ktoś z innych parafii próbuje swoje przekonania wcisnąć Warszawiakom? Czy "rosyjaskawojęzyczni" trolle, żądają wyrugowania języka polskiego z liturgii/kazań/czytań w stolicy czy nawet w Białymstoku? Niech każdy się modli i słucha modlitw w takim języku jakim chce.

Próbują, ale to raczej przybysze zza wschodniej granicy.

Piotr

Postautor: Piotr » 01 maja 2018, 8:09

zefciu pisze:
Piotr pisze:czyli uważasz, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak obowiązek szkolny do 18 roku życia?
Nie. Nie uważam. Co więcej, nie zaimplikowałem, ani nawet nie zasugerowałem czegoś takiego. Zatem nie rozumiem, dlaczego tak domagasz się języka polskiego w liturgii, skoro tego języka nie rozumiesz (wszak piszę po polsku, a Ty nieustannie wmawiasz mi, że twierdzę coś, czego nie twierdziłem). Nie lepiej domagać się jakiegoś dla Ciebie zrozumiałego?

zefciu pisze:No, wyobraź sobie, chłopie, że są. Ja rozumiem, że można mieć wąskie horyzonty, ale sytuacja, w której ktoś sobie nie wyobraża, że ktoś może rozumieć cs, a nie rozumieć polskiego to już przekracza wszelkie zdolności pojmowania.

to o kim w końcu piszesz?

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 02 maja 2018, 15:23

Piotr pisze:to o kim w końcu piszesz?
O nikim konkretnym. O kimś, kto nie chodził do polskiej szkoły, a rozumie język cerkiewnosłowiański. Ty twierdziłeś, że takie osoby w ogóle nie istnieją, co jest wierutną brednią.

kaeru

Postautor: kaeru » 03 maja 2018, 13:24

KłopotliwaOwieczka pisze:Z kolei w Sakach, nie tak daleko od Orli, ludzie chyba na polski nie narzekają, a ten pojawia się nawet we fragmentach nabożeństw.
Ale przyznaję, że nie znam się za bardzo na kwestiach podlaskich. Tzn. zapewne więcej niż przeciętny obywatel Polski, ale mniej, niż przeciętny wierny PAKP.

A jeszcze 70 lat temu ludzie stamtąd woleli dać woleli dać się rozstrzelać niż po polsku przeżegnać. Ciekawych czasów dożyliśmy.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 03 maja 2018, 15:57

kaeru pisze:A jeszcze 70 lat temu ludzie stamtąd woleli dać woleli dać się rozstrzelać niż po polsku przeżegnać. Ciekawych czasów dożyliśmy.
Co to znaczy „po polsku przeżegnać”? Nie chodziło raczej o język polski, ale o katolicki sposób wykonywania Znaku Krzyża. Mieszasz dwie sprawy.

kaeru

Postautor: kaeru » 03 maja 2018, 17:53

zefciu pisze:
kaeru pisze:A jeszcze 70 lat temu ludzie stamtąd woleli dać woleli dać się rozstrzelać niż po polsku przeżegnać. Ciekawych czasów dożyliśmy.
Co to znaczy „po polsku przeżegnać”? Nie chodziło raczej o język polski, ale o katolicki sposób wykonywania Znaku Krzyża. Mieszasz dwie sprawy.

Mówię, ciekawe czasy.

Awatar użytkownika
zefciu

Postautor: zefciu » 03 maja 2018, 17:56

kaeru pisze:Mówię, ciekawe czasy.
Co ciekawe czasy? Czasy są ciekawe, bo kaeru miesza wiarę i język? Czy co ma ciekawość czasów do tego, co piszesz?

Święci Męczennicy Chełmscy i Podlascy ginęli za wiarę, a nie za język.

kaeru

Postautor: kaeru » 03 maja 2018, 18:14

Poczytaj sobie / pooglądaj na jakiej podstawie przechodziła selekcja furmanów.

Wprowadzanie polskiego w cerkwi w Sakach to taki sam poziom moralny, jakby obchody rocznicy powstania warszawskiego prowadzić po niemiecku.

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”